۵ دلیل برای مهاجرت از فروشگاه اینستاگرام به فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینستاگرام

فهرست مطالب

مقدمه

فروشگاه اینستاگرام به عنوان یکی از فروشگاه های رایگان در بین کسب و کارهای مختلف شناخته می شود. این فروشگاه در بستر پلتفرم اینستاگرام و با امکان فروش محصول یا خدمات در قالب نمایش آن توسط پست، استوری، کپشن نویسی و … است. در این فروشگاه، صاحبان کسب و کارهای مختلف با تمرکز بر روی تبلیغ محصول از طریق روش های مرسوم در این پلتفرم، اقدام به افزایش فالوورهای خود و به دنبال آن، افزایش بازدید از پیج فروشگاهی خود خواهند شد. طبیعتا رسیدن به میزان فروش بالا مستلزم داشتن فالوور بالاتر است که این موضوع معمولا زمان زیادی را لازم دارد و در صورتی که صاحبان کسب و کارها بخواهند در زمان کوتاهتری به تعداد فالوور دلخواه خود برسند، چاره ای جز استفاده از تبلیغات غیر رایگان توسط پیج های مختلف نخواهند داشت. اما دارا بودن فروشگاه اینستاگرام در دراز مدت چندان به صلاح کسب و کارها نخواهد بود و بهتر است این کسب و کارها به جایگزین های امن تری مانند فروشگاه اینترنتی نیز به صورت جدی فکر کنند.

 

چرا باید از فروشگاه اینستاگرام به سمت فروشگاه اینترنتی مهاجرت کنیم؟

راه اندازی یک فروشگاه اینستاگرام رایگان است اما رشد آن معمولا زمان بر خواهد بود. برای تمامی کسب و کارهایی که در فضای اینستاگرام فعالیت دارند، نکته ای که در بحث فروش و جذب مشتری آنها حرف اول را می زند، بحث جلب اعتماد مشتریان است. در پیج های اینستاگرامی فروشگاهی، معمولا درصد بالایی از بازدیدکنندگان به خاطر مسائلی مانند عدم شناخت ادمین پیج یا عدم امکان بررسی مجوزها یا مدارکی برای اعتماد به آن فروشگاه اینستاگرام، تمایل چندانی به خرید نخواهند داشت. این امر به خصوص برای اجناس یا خدماتی که ارزش مادی بالایی دارند ( مانند طلا، لوازم خانگی، ملک، لباس و … )، بسیار پررنگ تر می شود و عملا فروش شما را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد. البته از مزایای یک فروشگاه اینستاگرام مانند دارا بودن جامعه هدف بالا، راه اندازی رایگان، امکان استفاده از ابزارهای رایگان اینستاگرام برای ارتقا پیج و … نیز نباید گذشت اما با توجه به اینکه کسب و کارهای ایجاد شده در اینستاگرام عموما بعد از مدتی به صورت قابل توجهی رشد می کنند، بهتر است که به جای یک فروشگاه اینستاگرامی، به دنبال راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی باشید. دلایل ما برای تاکید بر روی این موضوع بسیار زیاد است که در ادامه و به صورت خلاصه، مهمترین دلایل مربوط به مهاجرت از فروشگاه اینستاگرام به فروشگاه اینترنتی را با هم بررسی خواهیم کرد

 

دلیل اول: رهایی از محدودیت های اینستاگرام

اینستاگرام با بیشتر از یک میلیارد کاربر فعال، به عنوان یک شبکه اجتماعی فراگیر در سراسر جهان شناخته می شود. اما این شبکه اجتماعی، فارغ از تمام مزیت هایی که در اختیار کاربران خود قرار می دهد، دارای محدودیت هایی نیز می باشد که برای دسته بزرگی از کاربران شامل بلاگرها و اینفلوئنسرها و همچنین صاحبان مشاغل مختلف در این پلتفرم، آزاردهنده خواهد بود. موضوعاتی که به خصوص برای افرادی که ادمین یا صاحب یک فروشگاه اینستاگرام هستند و بر کسب و کار آنها اثر گذار است بسیار زیاد است. تعدادی از این موارد عبارتند از :

  • وجود باگ ها ( اشکالات نرم افزاری و برنامه نویسی ) در اینستاگرام که باعث عدم دریافت یا ارسال دایرکت و کامنت و اختلال در روند پاسخگویی به مشتریان می شود.
  • حذف بی دلیل پست ها و استوری های اینستاگرام به دلایل واهی مانند پیروی نکردن از خط مشی و قوانین این پلتفرم
  • محدودیت های دوره ای پیج به دلایلی مانند ریپورت ها و غیره و عدم امکان دسترسی به امکانات پیج از سوی ادمین و صاحب پیج
  • بهم ریختن متن در کپشن اینستاگرام در هنگام استفاده از حروف فارسی و انگلیسی به صورت همزمان و یا درج اعداد به صورت بهم ریخته که باعث گیج شدن مشتریان می شود.
  • دیده نشدن کامنت ها و دایرکت های مشتریان در صورت شلوغی بیش از حد پیج
  • از بین رفتن مطالب پیج در صورت فراموشی پسورد و عدم همکاری به موقع پشتیبانی اینستاگرام

 

 

دلیل دوم: جلوگیری از ریسک از دسترس خارج شدن اینستاگرام

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است و سرور و تمامی بخش های آن در اختیار شرکت صاحب این شبکه اجتماعی ( کمپانی فیسبوک ) است. این امکان در هر لحظه وجود دارد که خدمات اینستاگرام به هر دلیل متوقف شود و دیگر دسترسی به آن امکان پذیر نباشد. ( مشابه این اتفاق برای یاهو مسنجر در سال 2018 رخ داد. ) در این حالت شما به عنوان صاحب یک فروشگاه اینستاگرام که تمام کسب و کار خود را در این شبکه اجتماعی متمرکز کرده اید، چه عاقبتی خواهید داشت؟ طبیعتا کسب و کار شما شوک بسیار سنگینی را تجربه خواهید کرد و چه بسا تا مرز ورشکستگی نیز پیش خواهید رفت. در این حالت عاقلانه ترین کار استفاده از یک سیستم جایگزین و البته امن برای کسب و کار شما خواهد بود که بتوانید از تمامی اطلاعات آن نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکلات پیش بینی نشده، ضربه ای به کسب و کار شما وارد نشود.

جایگزین اینستاگرام

دلیل سوم:  استفاده از امکانات فروشگاهی بسیار زیاد در فروشگاه اینترنتی

در یک فروشگاه اینترنتی برخلاف فروشگاه اینستاگرام، شما به امکانات بسیار زیادی دسترسی خواهید داشت. این امکانات، علاوه بر مزیت های خاص خود، به طور قابل توجهی باعث افزایش فروش شما نیز خواهند شد. بعضی از این امکانات عبارتند از :

امکان درج توضیحات برای هر یک از محصولات

این توضیحات برخلاف کپشن اینستاگرام، دارای محدودیت از نظر تعداد کلمات نیست و شما می توانید به صورت مفصل و بدون محدودیت توضیحات مورد نظر خود را اضافه کنید.

 

استفاده از امکاناتی که در فروشگاه اینستاگرام به آن دسترسی ندارید

سایت های فروشگاهی به دلیل دارا بودن نوع خاصی از برنامه نویسی، امکان انجام فعالیت های بسیاری مانند اعمال تخفیف کلی، استفاده از فیلترهای مختلف برای جستجوی پیشرفته، دسته بندی محصولات بر اساس موارد دلخواه شما، اعمال تغییرات مورد نظر بر روی تمام یا بخشی از محصولات قرار گرفته در سایت، امکان قرار دادن بخش نظرات با قابلیت بررسی گزینه های مختلف از دید خریداران و … را برای شما فراهم خواهد کرد.

 

افزایش میزان بازدیدکنندگان از سایت فروشگاهی به دلیل تبلیغات خاص

در سایت های فروشگاهی به دلیل استفاده از دامنه وسیعی از تبلیغات مانند تبلیغات کلیکی، گوگل ادوردز، سئو و ….، میزان بازدیدکنندگان شما به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت. درصد بالایی از این بازدیدکنندگان بر خلاف بازدیدکنندگان فروشگاه های اینستاگرامی، معمولا تبدیل به خریدار خواهند شد و این موضوع به عنوان یکی از مهمترین مزیت های فروشگاه های اینترنتی نسبت به پیج های فروشگاهی در اینستاگرام است.

افزایش اعتماد مشتریان از طریق اخذ مجوزهای لازم

بر طبق قوانین تجارت الکترونیک در ایران، اخذ مجوزهای لازم برای یک کسب و کار اینترنتی مانند نماد اعتماد الکترونیک، ثبت در درگاه رسانه های دیجیتال و ….، صرفا برای سایت ها امکان پذیر است و کانال های تلگرام یا پیج های اینستاگرام، نمی توانند مجوزی را دریافت کنند. طبیعتا اخذ این مجوزها، اعتماد بیشتری را برای خرید به مشتریان شما خواهد داد و به صورت غیر مستقیم باعث رشد کسب و کار شما خواهد شد.

 

مهاجرت از اینستاگرام به فروشگاه اینترنتی – طراحی فروشگاه اینترنتی

دلیل چهارم: سرمایه گذاری در کسب و کار خود به جای سرمایه گذاری در یک بستر اجتماعی

اینستاگرام یک پلتفرم یا شبکه اجتماعی است که به عنوان محلی برای جمع شدن عده زیادی از افراد در فضای مجازی شناخته می شود. امکاناتی که این شبکه اجتماعی در اختیار کاربران خود قرار می دهد بسیار کارآمد است تا جایی که افراد زیادی در این پلتفرم اقدام به راه اندازی فروشگاه اینستاگرام برای رونق دهی به کسب و کار خود کرده اند. اما اگر تمام خوبی های این شبکه اجتماعی را در یک سمت قرار دهیم، در سمت دیگر آن یک نکته مهم وجود دارد. اینکه ” این شبکه اجتماعی متعلق به شما نیست. ” در واقع و به زبان ساده تر، شما نمی توانید از محتوای تولیدی خودتان بک آپ داشته باشید. اگر اتفاقی برای این شبکه اجتماعی رخ بدهد شما مشتریان خود را از دست خواهید داد، اجازه دخل و تصرف در هیچ یک از بخش های آن را ندارید و صرفا باید از امکاناتی که خود اینستاگرام به شما اجازه استفاده از آنها را می دهد، برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. اما یک فروشگاه اینترنتی به صورت تمام و کمال در اختیار شما خواهد بود. شما می توانید هر طور می خواهید آن را طراحی کنید، امکانات خاص را برای آن در نظر بگیرید، در هر هاست ( فضای ذخیره سازی اطلاعات سایت ) که می خواهید، اطلاعات خود را ذخیره کنید، آدرس دلخواه خود را برای آن انتخاب کنید و …. در نتیجه بهتر است به جای سرمایه گذاری در یک شبکه اجتماعی، در کسب و کار خودتان سرمایه گذاری کنید.

 

 

دلیل پنجم: یک سایت فروشگاهی همیشه در دسترس است!

سایت فروشگاهی مانند تمامی سایت های دیگر، 24 ساعته فعال است. شما می توانید به صورت روزانه از تمامی اطلاعات سایت نسخه پشتیبان تهیه کنید و در جایی نگهداری کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید با سرعت سایت را مجددا راه اندازی کنید. از طرفی می توانید با فعال کردن بخش هایی مانند پشتیبانی آنلاین، حس در دسترس بودن 24 ساعته را به کاربران خود نیز بهتر القا کنید. یک فروشگاه اینستاگرام اگرچه با مزایای خوبی که دارد، در نظر بسیاری از افراد به عنوان یک راه حل ارزان برای راه اندازی یک کسب و کار شناخته می شود اما در اصل ممکن است در صورت بروز هر مشکلی مانند فیلترینگ، تصمیم کمپانی صاحب اینستاگرام برای توقف فعالیت این پلتفرم و…. از دسترس شما خارج شود و این موضوع می تواند به کسب و کار شما آسیب جدی وارد کند به خصوص اگر در مسیر رشد باشید و یا اینکه سرمایه زیادی را برای راه اندازی کسب و کار خود در این شبکه اجتماعی هزینه کرده باشید. اگر بخواهیم بی تعارف صحبت کنیم، با توجه به مشکلات فعلی که هر روز نیز با طرح های عجیب و غریب مسئولین نیز به آنها افزوده می شود، راه اندازی تمام سنگ بنای یک کسب و کار در اینستاگرام، مانند بنا کردن یک خانه بر روی تار عنکبوت است. به همان اندازه سست و بدون پشتوانه. البته این به آن معنا نیست که کلا شبکه های اجتماعی را نادیده بگیرید، بلکه به این معنا است که باید پایه اصلی کسب و کار شما در یک فضای امن مانند سایت فروشگاهی باشد و از شبکه های اجتماعی صرفا برای دیده شدن کسب و کار خود استفاده کنید.

 

فروشگاه اینستاگرام

مهاجرت از پیج فروشگاهی اینستاگرام به فروشگاه اینترنتی

طراحی سایت فروشگاهی با پرمون وب

اینستاگرام در کنار تمام مزایایی که دارد، باید به عنوان مکمل کسب و کار شما مورد استفاده قرار گیرد و نباید به آن به عنوان پایگاه اصلی فعالیت خود نگاه کنید. تیم پرمون وب با بهره گیری از بهترین طراحان، برنامه نویسان و افراد متخصص دیگر، از مدت شروع فعالیت تا به امروز، اقدام به راه اندازی سایت های فروشگاهی زیادی نموده است که تعداد قابل توجهی از این سایت ها، برای افرادی بوده است که تصمیم به مهاجرت از فروشگاه اینستاگرام به فروشگاه اینترنتی را گرفته بودند. پیشنهاد ما به شما نیز این است که با توجه و وضعیت فعلی کشور، بهتر است هر چه زودتر در مورد راه اندازی یک سایت اختصاصی برای خودتان تصمیم گیری کنید. شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد، با کارشناسان ما در پرمون وب تماس بگیرید. همچنین می توانید از بخش مقالات مربوط به طراحی سایت فروشگاهی در پرمون وب نیز به منظور کسب اطلاعات بیشتر، دیدن فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

 

 

 

 

 

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.