یک متخصص سئو چه کارهایی برای سایت من انجام میدهد؟

سئو کار

فهرست مطالب

مقدمه

زمانی که شما تصمیم می گیرید تا بخشی از کسب و کار خودتان را وارد فضای اینترنت کنید، به یک سایت یا صفحه ای در یکی از شبکه های اجتماعی نیاز خواهید داشت. پیشرفت و دیده شدن این سایت یا صفحه، وابستگی زیادی به سئو دارد. بهینه سازی موتور جستجو، به مجموعه ای از دستورالعمل هایی گفته می شود که توسط سئوکار یا متخصص سئو  انجام می شود. این دستورالعمل ها در دیده شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو و در نتیجه بالا رفتن آمار بازدید از سایت شما، بسیار تاثیرگذار هستند. اما صرفا دانستن این دستورات، مشکلی را حل نخواهد کرد و بهتر است برای نتیجه گیری بهتر، از یک  مهندس سئو کمک بگیرید. در این مقاله در مورد اینکه یک سئوکار چه کارهایی را بر روی سایت شما انجام می دهد، با شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

نگاهی کوتاه به مبحث سئو

با وجود تغییرات متوالی الگوریتم های موتورهای جستجو، هنوز هم این موتورها بدون بهینه سازی یا سئو  قادر به تشخیص کل محتوای یک سایت نخواهند بود. در بهینه سازی موتور جستجو، استفاده از کلمات کلیدی به عنوان پایه و اساس مبحث بهینه سازی موتور جستجو و فعالیت های دیگری که در بحث سئو  انجام می شود، سایت و محتوای آن به موتور جستجو معرفی می شود و سایت شما در نتایج جستجوهای مرتبط با محتوایی که در آن قرار داده اید، نمایش داده می شود.

 

سئو

چرا سئو مهم است؟

فرض کنید وب سایت شما در زمینه فروش تلفن همراه فعالیت دارد. به طور حتم شما تنها وب سایت فعال در این زمینه نخواهید بود و بسیاری از سایت های داخلی و خارجی دیگر در فضای اینترنت وجود دارد که خدمات مشابه شما را ارائه می دهند. اگر نگاهی به سایت های مخصوص جستجوی کلمات کلیدی بیندازید، متوجه می شوید که به طور مثال کلمه خرید موبایل 10 هزار بار در موتور جستجوی گوگل سرچ می شود. گوگل پس از اینکه کاربران این کلمه را جستجو می کند، دسته ای از سایت هایی که خدمات فروش تلفن همراه را ارائه می دهند را به کاربر نمایش می دهد. طبیعتا سایت شما هم مانند همه سایت های فعال در این حوزه، به کاربر نمایش داده خواهد شد اما این موضوع که دقیقا در کدام صفحه نتایج جستجو، اسم سایت شما وجود داشته باشد، بسیار اهمیت دارد. بر طبق آمارها، درصد بالایی از کاربران اینترنت، در صفحات اول تا سوم، موضوع مورد نظر خود را پیدا خواهند کرد و یا آن را رها می کنند. پس اگر می خواهید کاربران به محض سرچ کلمه خرید موبایل، به سایت شما سرازیر شوند، چاره ای به جز معرفی خود به موتورهای جستجو ندارید. این معرفی به صورت کلی همان چیزهایی است که در بحث سئو انجام می شود. پس از پیاده سازی اصول بهینه سازی موتور جستجو توسط یک متخصص در این زمینه، گوگل تشخیص می دهد که هر زمان کاربر، کلمه خرید موبایل را سرچ کرد، سایت شما در صفحات اول تا سوم و در لینک های صدر لیست نمایش داده شود.

 

سئوکار یا متخصص سئو کیست؟

متخصص سئو  فردی است که با داشتن دانش مربوط به بهینه سازی موتور جستجو، اقدام به پیاده سازی دستورالعمل ها سئو برای دیده شدن سایت شما خواهد کرد. این متخصص باید علاوه بر داشتن دانش مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو، در حوزه برنامه نویسی مربوط به زبان HTML و CSS  نیز تا حدودی تخصص داشته باشد. به طول کلی یک سئوکار باید توانایی انجام سئو داخلی و خارجی، توانایی استفاده از روش های مدرن در این حوزه برای بالا بردن بازدید سایت، توانایی بررسی تاثیرات استفاده از کلمات کلیدی، بهینه سازی موتور جستجو در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای منحصر به فرد برای افزایش بازدید را داشته باشد.

 

 

یک  متخصص سئو چه کارهایی برای سایت من انجام میدهد؟

حتما برای شما نیز این سوال پیش آمده است، به طول کلی فعالیت های یک متخصص بهینه سازی موتور جستجو، شامل موارد زیر است :

 

بهینه سازی آدرس سایت

شماره تلفن های رند و کوتاه مثل 110 یا 115، همیشه در ذهن مخاطب می مانند. همین موضوع برای آدرس یا URL سایت نیز صدق می کند. سایت هایی که آدرس های کوتاهتری دارند، از نظر موتورهای جستجو، خواناتر و به عبارتی جذاب ترند. یک متخصص سئو برای تمامی صفحات سایت، آدرس های متمایز از یکدیگر را با حفظ خوانایی هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربر، ایجاد می کنند. معمولا بهترین آدرس ها، آدرس هایی هستند که شما بتوانید از قسمت های مختلف آن، محتوای سایت مورد نظر را حدس بزنید. به مثال زیر توجه کنید.

 

سئو

 

 

زمانی که شما به آدرس اولی برخورد می کنید، متوجه می شوید که این آدرس شما را به صفحه مربوط به خرید محصولات دیجیتال در سایت دیجی کالا ارجاع می دهد. در مقابل با دیدن آدرس دوم، هیچ اطلاعاتی را از اینکه این آدرس قرار است شما را به کدام سایت هدایت کند، متوجه نخواهید شد.

 

بهینه سازی عنوان محتوا

همانطور که رعایت چگالی یا تعداد کلمات کلیدی در متن محتوا ضروری است، این موضوع در مورد عنوان محتوا نیز باید رعایت شود. در این مورد، متخصص سئو  باید عنوانی جذاب و حاوی کلمه کلیدی اصلی را برای هر محتوا انتخاب کند. این عنوان که به تگ H1 معروف است، باید با فونتی بزرگتر از تمامی نوشته های داخل متن انتخاب شود. همچنین بهتر است که کلمه کلیدی اصلی در ابتدای عنوان اصلی محتوا نوشته شود.

 

رعایت ترتیب بین تگ های H1  تا H3

همانطور که در بالا گفتیم، عنوان محتوا به تگ H1 معروف است. سایر عناوین یا تیترهای اصلی داخل محتوا به تگ های H2 و زیر عنوان ها نیز با نام تگ H3 شناخته می شوند. این تگ ها باید به ترتیب سایز در متن قرار گیرند. به طور مثال اگر عنوان محتوا با سایز 16 نوشته شود، عناوین یا تیترهای اصلی باید با سایز 14 و زیر عنوان ها با سایز 12 نوشته شوند. به عبارت دیگر، عنوان محتوا دارای بزرگترین سایز در بین نوشته های متن و زیر عنوان ها دارای کمترین سایز هستند. رعایت این مورد، یکی دیگر از وظایف متخصص سئو  است.

 

تحقیق در مورد کلمه کلیدی

گفتیم که پایه و اساس بهینه سازی موتور جستجو مربوط به کلمات کلیدی است. یک متخصص بهینه سازی موتور جستجو، وظیفه دارد که کلمات کلیدی به روز و مطابق با جستجوهای کاربران را شناسایی کرده و محتوای تولید شده در سایت را بر اساس آن تعیین کند. در واقع برای افزایش بازدید در سایت، محتواهای ارائه شده در سایت چه محتوای متنی و چه محتوای تصویری، باید مطابق با کلمه های کلیدی پربازدید و پر مخاطب تهیه شوند.

 

 

چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمات کلیدی به معنای تعداد کلمات کلیدی در یک محتوا است. طبق استانداردهای موتورهای جستجو، برای نتیجه بهتر، می توانید بین 0.5 تا 3 درصد از کل محتوای متن، به کلمات کلیدی اختصاص یابد. به طور مثال برای یک متن 1000 کلمه، شما می توانید بین 5 تا 30 بار از کلمه کلیدی در محتوای خود استفاده کنید. یکی دیگر از وظایف متخصص سئو  مربوط به بررسی تعداد این کلمات در محتواهای سایت شما خواهد بود.

 

توجه ویژه به انکر تکست

فرض کنید شما سایتی را در اختیار دارید که محصولات الکترونیکی را عرضه می کند. این سایت از 2 بخش اصلی ” فروشگاه ” و بخش ” مقالات ” تشکیل شده است. نویسنده سایت شما، در بخش مقالات در مورد گوشی سامسونگ S20 مطلب مفصلی را می نویسد. شما پس از بارگذاری این مطلب در سایت خود، می خواهید که کاربر با کلیک بر روی کلمه گوشی سامسونگ S20 ، به صفحه مربوط به این محصول در بخش ” فروشگاه ” هدایت شود. در نتیجه لینک مربوط به گوشی سامسونگ S20  در صفحه فروشگاه را کپی کرده و کلمه گوشی سامسونگ S20 را با این لینک، مرتبط می سازید. پس از اینکار، به کلمه گوشی سامسونگ S20 ، یک انکر تکست می گویند. یک متخصص سئو  باید کلماتی از محتوای سایت شما را که از نظر موتورهای جستجو ارزشمندتر هستند، به نوعی با سایت شما مرتبط کند.

 

توجه ویژه به خلاصه محتوا یا توضیحات متا

توضیحات متا، خلاصه ای از کل محتوای شما است که هم برای کاربر و هم موتور جستجو، محتوای سایت را به صورت ساده مشخص خواهد کرد. این توضیحات معمولا باید بین 150 تا 160 کاراکتر باشد.

 

لینک سازی داخلی

اگر سایت های مطرح و معروف را دیده باشید، حتما بخشی با عنوان سایت های مرتبط را پیدا می کنید. کاربران با کلیک بر روی این بخش، معمولا وارد دسته ای از سایت های معتبر می شوند که از لحاظ محتوا، با سایت مبدا مشابه هستند. به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید.

 

 

 

پس از اینکه کاربر بر روی عبارت ” پیوندها ” کلیک می کند، وارد صفحه جدیدی می شود که شامل لینک های سازمان ها و دانشگاه های معتبر دیگر است. این لینک سازی به موتور جستجو می فهماند که محتوای سایت دانشگاه صنعتی شریف، با محتوای سایت های دانشگاهی و سازمان های معتبری که به آنها لینک داده شده مشابه است. نوع دیگری از لینک سازی داخلی نیز مربوط به لینک دادن به محتواهای داخل سایت خودتان است. در این مورد می توانید لینک دادن سایت دانشگاه صنعتی شریف به بخش امور دانشجویی همین دانشگاه را در نظر بگیرید. این کار باعث می شود که کاربران مراجعه کننده به سایت شما، مدت زمان بیشتری را صرف گشت و گذار در سایت شما کنند.

 

 

لینک سازی خارجی

این مورد دقیقا برعکس لینک سازی داخلی است. به عبارتی وب سایت های دیگر، توسط لینک هایی، کاربر را به سایت شما ارجاع دهند. این مورد می تواند در حد تولید محتواهای مناسب و مفید و استفاده از آنها توسط سایت های دیگر و لینک دهی به عنوان منبع به سایت شما، بی خطر باشد. در مقابل، می تواند در حد خرید لینک های اسپم، خطرناک باشد و سایت شما در خطر بن شدن توسط موتور جستجو قرار دهد.

 

سئو تصاویر

وظیفه دیگری که متخصص سئو  باید انجام دهد، مربوط به سئو تصاویر است. تعریف تگ Alt برای تصاویر و بر اساس کلمات کلیدی، نقش به سزایی در افزایش بازدید شما بر اساس شناسایی موتورهای جستجو خواهد داشت. همچنین دقت کنید که حجم تصاویر باید در حد قابل قبولی باشد که علاوه بر دارا بودن کیفیت مناسب، ترجیحا حجم کمی داشته باشد تا بر روی سرعت لودینگ سایت شما تاثیر نگذارد.

 

هماهنگی سایت با مرورگرهای گوشی های موبایل و تبلت

حتما بارها با سایت هایی مواجه شده اید که در مرورگرهای موبایل و تبلت به صورت ناقص نمایش داده می شوند و قسمتی از ابزارها و قسمت های آن کار نخواهد کرد و یا محتوای سایت به صورت مخدوش و غیرقابل خواند نمایش داده می شود. این سایت ها برای مرورگرهای موبایل و تبلت بهینه نشده اند.

 

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

تبلیغات در شبکه های اجتماعی علاوه بر شناخت بیشتر شما برای کاربران، بازدید سایت شما را نیز بسیار بالاتر ببرد. البته این کار باید توسط یک متخصص سئو  که آشنایی کاملی با دیجیتال مارکتینگ دارد، انجام شود.

 

آیا می توانیم خودمان سئو سایت را انجام دهیم؟

بله چرا که نه؟ البته این در صورتی است که شما تسلط کافی به تمامی اصول مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو و سابقه فعالیت کافی در این زمینه را داشته باشید. در غیر اینصورت بهتر است این کار را به یک متخصص سئو  واگذار کنید. علت اینکه بر تخصص فرد در انجام امور مربوط به بهینه سازی موتور جستجو تکیه داریم، مربوط به ارزش سایت شما است. برای راه اندازی یک سایت، هزینه های گوناگون و وقت زیادی در بخش های مختلف خرج می شود و کوچکترین اشتباه می تواند باعث نابودی همه این هزینه ها و زحمات شود. خدمات سئو و طراحی سایت توسط کارشناسان سایت یو آی نت، با قیمتی مناسب و کیفیتی باورنکردنی برای شما انجام می شود. کارشناسان یو آی نت، با تکیه بر دانش به روز و تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو، بهترین و مناسب ترین نوع بهینه سازی موتور جستجو برای سایت شما انجام خواهند داد. شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در پایان امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

 

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.