معرفی نیچ مارکتینگ و مهم ترین راهبرد های اجرای آن

معرفی نیچ مارکتینگ و مهم ترین راهبرد های اجرای آن

فهرست مطالب

برای کارآفرینان دو راه ورود به بازار کسب و کار وجود دارد: ورود به بازار انبوه یا ورود به نیچ مارکتینگ .کارآفرینانی که به یک بازار انبوه خدمات می دهند معمولاً محصولات زیادی ایجاد می کنند یا به صنایع مختلف خدمات می دهند. با این حال، آنها برای تصاحب بازار مجبورن وجه های بسیار زیادی را در نظر بگیرند و سخت بر روی هر کدام کار کنند.
این راه برای کارآفرینان در یک بازار خاص متفاوت است. این کارآفرینان محصولات خاصی را ایجاد می کنند یا به مخاطبان خاصی خدمت می کنند. با این که این بازار نیاز های افراد را محدود میکنند، اما در ارائه یک بازار خاص به شما کمک می‌کند که اعتبار بیشتری کسب کنید و به برند مورد علاقه ی مخاطبان خود تبدیل شوید.
در این مقاله، با مزایای بازارهای خاص، نحوه پیدا کردن جایگاه خود و کارهایی که پس از شناسایی نیاز دیده نشده باید انجام دهید، آشنا خواهید شد.

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ یا جابویژه مجموعه ای متمرکز از افراد یا مشاغلی است که می خواهند یک پیشنهاد خاص را خریداری کنند. به بازاریابی تخصصی به عنوان عمل تخصصی در آنچه ارائه می کنید فکر کنید.
وقتی شرکت شما محصولات و خدمات خاصی را به جای طیف گسترده ای از پیشنهادات ارائه می دهد، با صرفه جویی در پول و بهره وری بیشتر سود می برید. شما همچنین مزیت نسبی نسبت به رقبای عمومی خواهید داشت.
به عنوان مثال، در صنعت حیوانات خانگی، حیواناتی مانند سگ و گربه وجود دارند. ایجاد یک کسب و کار فروش قلاده سگ یک بازار خاص است. همین امر در مورد ژاکت های گربه و ردیاب های GPS حیوانات خانگی نیز صدق می کند.
هنگامی که شرکت ها تصمیم می گیرند به یک بازار خاص بفروشند ، مشتریان بیشتری را به محصول یا خدمات خود جذب می کنند. بیایید به برخی از مزایای فعالیت در یک بازار خاص نگاه کنیم.

مزایای نیچ مارکتینگ

چه در حال راه اندازی یک کسب و کار هستید و چه در حال توسعه آن هستید، بازاریابی تخصصی یک راه موثر برای ایجاد موقعیت برند شما است. در این نوع کسب و کار مزایای دیگری وجود دارد که کارآفرینان بازار از آن بهره مند می شوند.
استفاده موثر از منابع بازاریابی
با تمرکز بر یک مخاطب کوچک، می توانید از منابع خود برای یافتن مشتریانی که با محصول شما همسو هستند استفاده کنید. این افراد یا بیشترین نیاز را به محصول شما دارند یا به مخاطب شما تبدیل میشوند. ب
بازاریابی جابویژه همچنین به شما کمک می کند در بودجه بازاریابی و تبلیغات خود صرفه جویی کنید. این به این دلیل است که مخاطبان بسیار هدفمند به این معنی است که شما شخصیت های خریدار کمتری خواهید داشت. شما می توانید به طور موثر هزینه کنید و انواع خاصی از مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید.

ثبات اجتماعی بیشتر

همسو کردن محصولات یا خدمات خود با گروه کوچکی از مشتریان یک راه عالی برای تشویق بازاریابی دهان به دهان (WOMM) و نظرات مثبت است. این شکل از اثبات اجتماعی بسیار قدرتمند است. بازخورد ها می‌توانند کسب‌وکار شما را وارد بازاری بزرگ‌تر و بالقوه سودآورتری کنند.
بازارهای انبوه اغلب از بازارهای خاص شکل می گیرند. بنابراین در حالی که امروز کسب و کار خود را از جای کوچکی شروع می کنید، آینده ای بزرگ تر را در نظر بگیرید و شروع به ایجاد استراتژی کنید که به موفقیت شما در مقیاس بزرگ کمک می کند.

رقابت کمتر

فعالیت در یک بازار خاص به این معنی است که شما با رقابت کمتر یا بدون رقابت روبرو خواهید شد. بسیاری از شرکت ها یا افراد دوست دارند به مشتریان زیادی خدمات رسانی کنند. با محدود کردن، محصول خاصی را ارائه می کنید که بسیاری از شرکت ها را از رادار مشتریان خود حذف می کند.
همچنین ممکن است مشتریان کمتری به دنبال محصول یا خدمات شما باشند. بنابراین توجه داشته باشید که باید وارد بازاری شوید که مخاطبان کافی دارد.

افزایش وفاداری به برند

بازاریابی نیچ مارکتینگ به افراد و کسب و کارها امکان می دهد که یک وفاداری به برند موفقی را تجربه کنند. تعامل با افراد کمتر به این معنی است که پرورش افراد بالقوه و ایجاد روابط با کیفیت آسان تر است. مخاطبان شما متوجه خواهند شد که حال و هوای آنها را درک می کنید. آنها شما را به عنوان یک شریک واقعی می بینند، نه فروشنده ای که فقط به پول آنها علاقه دارد.

چگونه یک بازار جابویژه پیدا کنیم

 1. به علایق خود فکر کنید.
 2. مشکلات و نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنید.
 3. در مورد رقبا تحقیق کنید.
 4. جایگاه خود و سودآوری آن را مشخص کنید.
 5. محصول یا خدمات خود را تست کنید.

1. به علایق خود فکر کنید.

آیا سرگرمی یا مهارتی وجود دارد که به آن علاقه دارید یا در آن خوب هستید؟ کمی وقت بگذارید تا در مورد آن حوزه‌های مورد علاقه به‌عنوان ایده‌های بالقوه بازار خاص فکر کنید.
در زیر چند سوال برای کمک به طوفان فکری وجود دارد:

 1. چه مهارت هایی به طور طبیعی به من می رسد؟
 2. چگونه به حل مسئله نزدیک شوم؟
 3. از یادگیری چه موضوعاتی لذت می برم؟
 4. چگونه از گذراندن اوقات فراغت خود لذت ببرم؟
 5. آیا دوستان، خانواده و همکاران در مورد موضوع خاصی از من راهنمایی می خواهند؟
  نوشتن پاسخ های خود به این سوالات به شما کمک می کند تا نقاط قوت اصلی خود را شناسایی کنید. این روش به شما این امکان را می‌دهد تا بر روی یک ایده بازار خاص که قبلاً دوست دارید، کار کنید.

2. مشکلات و نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنید.

اکنون که ایده‌های بازار هدف دارید، به مشکلاتی که بازار هدف خود با آن مواجه است فکر کنید. آیا علاقه شما می تواند نیازهای مشتری شما را برآورده کند ؟ آیا انگیزه خرید آنها را می دانید؟
انجام تحقیقات بازار به شما کمک می کند تا رفتارهای خرید و چالش های مشتریان را تعیین کنید.
ابزارهای مختلفی (از جمله ابزارهای رایگان) برای کاوش شخصیت مشتری شما وجود دارد. استفاده از آنها به شما ایده بهتری در مورد اینکه چگونه کسب و کار شما می تواند برای بازار تخصصی شما ارزش ارائه کند به شما می دهد.

3. در مورد رقبا تحقیق کنید.

قبل از اینکه وقت و انرژی خود را صرف توسعه و طراحی سایت فروشگاهی یا طراحی سایت شرکتی  یک کسب و کار جدید کنید، در مورد رقبای بالقوه خود تحقیق کنید . شما ممکن است یک ایده محصول قابل اجرا داشته باشید، اما با چند کسب و کار دیگر رقابت خواهید کرد؟
اینجاست که ابزارهای تحقیق به کار می آیند. بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم.

موضوعات انفجاری

کردن مضوعات انفجاری نیچ مارکتینگ
Exploding Topics ابزاری عالی است که به کارآفرینان اجازه می دهد تا روندهای نوظهور را قبل از شروع پیدا کنند.
بیایید بگوییم که شما به نیچ مارکتینگ زیبایی علاقه مند هستید. برای یافتن روندهای نوظهور، از explodingtopics.com بازدید کرده و از فیلتر “همه دسته ها” استفاده می کنید. هنگامی که روی “زیبایی” کلیک کنید، نتیجه ای مانند این دریافت خواهید کرد.

از آنجا می توانید رقبای خود را در آن بازار ببینید و راه خود را برای درخشش پیدا کنید.

Google Trends

ترند ابزاز کمکی به نیچ مارکتینگ
بیایید بگوییم “باکوچیول” از روندهای زیبایی که مورد علاقه شماست. یک ابزار تحقیقاتی رقابتی مانند Google Trends به شما کمک می‌کند بدانید مردم چقدر این عبارت را جستجو می‌کنند.
همانطور که در زیر می بینید، علاقه به این اصطلاح از سال 2017 در ایالات متحده به طور پیوسته در حال افزایش است.
با این داده ها، می توانید ایده ای از اندازه بازار و تقاضا به دست آورید.

به مردم پاسخ دهید

های نیچ مارکتینگ
برای یافتن بازاری پیرامون عبارت جستجوی خود، از ابزاری مانند Answer The Public برای یافتن جایگاهی برای دسته‌های مختلف محصولات استفاده کنید.
به عنوان مثال، اگر «Bakuchiol for» را در Answer The Public وارد کنیم، 331 نتیجه مانند bakuchiol برای آکنه، بدن، جوش‌های سرسیاه، شیردهی، مراقبت از پوست و صورت را مشاهده خواهیم کرد.

هر نتیجه فرصتی برای کاوش در اختیار شما قرار می دهد.

Ubersuggest

کمک برای دست یابی به نیچ ماکتینگ موفق
اما قبل از ورود به هر کلمه کلیدی، از یک ابزار رایگان تحقیق کلمات کلیدی مانند Ubersuggest استفاده کنید تا یک نمای کلی از هر عبارت به دست آورید.
به عنوان مثال، هنگامی که «باکوچیول برای آکنه» را جست و جو می‌کنیم، می‌بینیم که مشکلی پردرآمد و هزینه متوسط ​​به ازای هر کلیک دارد.

سایر ابزارهای مورد استفاده برای تحقیق رقبا عبارتند از:

 • Google Keyword Planner
 • کلیک بانک
 • آمازون

از این ابزارها برای کشف محصولات پرفروشی که مصرف کنندگان در حال تحقیق آن ها هستند استفاده کنید و ببینید آیا کسب و کار جدید شما می تواند نیازهای آنها را برآورده کند یا خیر.

4. جایگاه خود و سودآوری آن را تعریف کنید.

اگر منابع و زمان خود را به یک کسب و کار جدید اختصاص می دهید، باید این توانایی را داشته باشد که سودآور شود. در اینجا چند فاکتور وجود دارد که باید هنگام نهایی کردن کسب کار خود به آن توجه کنید:
کیفیت محصول. آیا محصول شما دست ساز، سازگار با محیط زیست یا ممتاز است؟
قیمت. آیا می خواهید اقلام لوکس را بفروشید یا محصول شما از قیمت مناسب برخوردار است ؟
مکان مشتری مخاطب هدف شما کجاست؟ آیا آنها در کشور یا منطقه خاصی هستند؟
ارزش ها و علایق مشتری. آیا وگان ها، علاقه مندان به محیط زیست، مسافران یا دوستداران ورزش را هدف قرار می دهید؟
جمعیت شناسی مشتری آیا به افراد مستقیم می فروشید یا در جامعه LGTBQ+؟ محدوده سنی، تحصیلات و سطح درآمد آنها چقدر است؟
اگر در بازار تحقیق کنید و محصولات مشابه را پیدا کنید، که در کمتر توسط کسب کار های دیده شده می تواند سودآور باشد.
به نقاط قیمت محصولات رقیب نگاه کنید تا بتوانید محصولات خود را به صورت رقابتی قیمت گذاری کنید.
منابعی اینترنتی میتواند شما را در ارزیابی قیمت رقبا و تعیین قیمت محصولات و خدمات شما مفید هستند.

5. محصول یا خدمات خود را آزمایش کنید.

یک وب سایت یا صفحه فرود ساده برای کسب و کار خود ایجاد کنید تا مشتریان بتوانند شما را پیدا کنند. یک دوره آزمایشی از محصول را ارائه دهید یا نمونه های رایگان را به مشتریان هدف خود بدهید. این دوره آزمایش اولیه نباید هزینه زیادی داشته باشد. با این حال، مطمئناً می توانید از تبلیغات پولی برای هدایت ترافیک به وب سایت خود استفاده کنید.
ببینید آیا مردم می‌خواهند از طریق سایت‌های تامین مالی جمعی برای محصول شما پول بگذارند یا خیر . نه تنها می توانید بودجه به دست آورید، بلکه محصول خود را در مقابل مشتریان بالقوه نیز خواهید دید.
اگر آزمون آنطور که انتظار داشتید موفقیت آمیز نبود، ایده خود را به طور کامل حذف نکنید. به تابلوی طراحی برگردید و زمینه های کلیدی را پیدا کنید که می توانید محصول یا بازاریابی خود را بهبود ببخشید.

اگر میخواهید بدانید یک کسب‌وکار خاص چگونه به نظر می‌رسد، در زیر شش نمونه از کسب‌وکارهایی که به بازارهای خاص ارائه می‌شوند، آورده شده است.

نمونه های بازار نیچ مارکتینگ

 1. کیک کوچک جورج تاون
 2. فروشگاه کانتینر
 3. درایبار
 4. چرخه روح
 5. Ties.com
 6. مامان خوابگاه

1. کاپ کیک جورج تاون : نانوایی که فقط کاپ کیک می پزد.

از کسب و کار جابویژن
خواهران کاترین کالینیس برمن و سوفی کالینیس لامونتاگن پس از ترک شغل شرکتی خود به دنبال علاقه خود به پخت و پز بودند و کیک جورج تاون را باز کردند. برخلاف سایر نانوایی ها که کیک و سایر شیرینی ها تولید می کنند، تنها محصول آنها کاپ کیک است و آنها توانستند با تمرکز بر یک نوع محصول، دستور العمل های خود را کامل کنند.
2. فروشگاه کانتینر: فروشگاهی که فقط کانتینر می فروشد.

کانتینر فروشگاهی که فقط کانتینر می فروشد.

به جای ارائه انواع محصولات خانگی مانند مبلمان، منسوجات، و آثار هنری، فروشگاه کانتینر بر فروش محفظه‌ها متمرکز است – ظروف ذخیره‌سازی بزرگ و کوچک که مصرف‌کنندگان وسایل خود را در آن قرار می‌دهند.
مطمئناً، مشتریان می‌توانند برای خرید انبار به فروشگاه‌های رفاهی مراجعه کنند، اما این احتمال وجود دارد که ظرف دقیقی را که متناسب با فضا و زیبایی کمدشان باشد، پیدا نکنند.
فروشگاه کانتینر این خلأ (به معنای واقعی کلمه) را پر می کند و کسب و کار سود سالمی را در این بازار به دست آورده است.
3. Drybar: آرایشگاهی که بدون آسیب یا رنگ، موها را ارائه می دهد.

Drybar آرایشگاهی که بدون بریدگی یا رنگ، موها را ارائه می دهد.
اندازه بازار صنعت آرایشگاه در ایالات متحده در سال 2022 بالغ بر 48.3 میلیارد دلار بود. مطمئناً برای کارآفرینانی که می‌خواهند خدمات خاصی را در این صنعت ارائه دهند، کافی است. به همین دلیل است که در درای بار فقط خدمات سشوار و یک آرایش ظاهری را ارائه می دهد. برای ارائه تنوع به مشتریان، سالن چند گزینه آرایش مو را ارائه می دهد . آنچه Drybar را متمایز می کند، مفهوم منحصر به فرد آن از تمرکز روی یک چیز و بهترین بودن در آن است.
4. SoulCycle: یک استودیوی تمرینی که فقط کلاس های دوچرخه سواری داخل سالن ارائه می دهد.

ای از یک نیچ مارکتینگ موفق

SoulCycle یک کلاس دوچرخه سواری داخل سالن 45 دقیقه ای است که تنها با ارائه یک کلاس اسپین تخصصی خود را از رقبا متمایز می کند. دیگر استودیوهای تناسب اندام با جامعه دوچرخه سواران اختصاصی که ساعت ها در SoulCycle ورزش می کنند، قابل مقایسه نیستند.
5. Ties.com: یک فروشگاه پوشاک که لوازم جانبی مردانه را می فروشد.

Ties.com نمونه ای از یک جابویژن موفق

درآمد جهانی در بازار پوشاک مردانه 499.80 میلیارد دلار در سال 2022 بود. ایالات متحده به تنهایی 100.5 میلیارد دلار داشت. این مقدار پتانسیل غول‌پیکر بازار پوشاک مردانه را ثابت می‌کند و به Ties.com اجازه می‌دهد تا بازاری ویژه ایجاد کند که محصولات خاصی را به فروش می‌رساند.
در بازار گسترده‌تر پوشاک مردانه، Ties.com تنها با فروش لوازم جانبی مانند کراوات، جوراب، مربع جیبی و کیف پول متمایز است. از آنجایی که محصولات آن‌ها بخش کوچکی از صنعت پوشاک مردانه را تشکیل می‌دهند، از رقبا متمایز می‌شوند زیرا می‌توانند بر ایجاد لوازم جانبی منحصر به فرد و با کیفیت تمرکز کنند.
6. مامان خوابگاه: خدمات خشکشویی برای دانشجویان.

نیچ مارکتینگ موفق

 

بر اساس تحقیقات گراند ویو ، اندازه بازار جهانی خدمات خشکشویی و لباس‌شویی تا سال 2027 به 79.91 میلیارد دلار می‌رسد. مردم می‌توانند به راحتی با ارائه خدمات خشک‌شویی برای کودکان، مردان، زنان، جوامع LGBTQ، دانش‌آموزان و سایرین، جایگاه ویژه‌ای در این صنعت ایجاد کنند. لیست ادامه دارد.
مادران خوابگاه این رویکرد را با تمرکز بر یک مخاطب خاص اتخاذ کردند. خوابگاه مامان به جای پاسخگویی به جمعیت زیادی از افرادی که به خدمات خشکشویی نیاز دارند، فقط به دانشجویان کالج خدمات می دهد.

لید خود را در نیچ مارکتینگ پیدا کنید

با تخصصی کردن محصولات و خدمات خود در یک بازار باریک، بهتر از منابع خود استفاده می کنید، محصولات را سریعتر تولید می کنید و یک پایگاه مشتری وفادار ایجاد می کنید. فروش به یک بازار خاص می تواند یک استراتژی کوتاه مدت یا بلند مدت باشد – کلید این است که مخاطبان خود را پیدا کنید و هر کاری را که انجام می دهید به طور متمرکز برای آنها انجام دهید.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.