فروشگاه آنلاین یا پیج اینستاگرامی؟ جلب اعتماد با کدام یک راحت تر است؟

فروشگاه آنلاین

فهرست مطالب

مقدمه

این روزها بسیاری از کسب و کارها با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین و یا پیج و کانال در شبکه های اجتماعی، به دنبال افزایش فروش خود و جذب مشتری هستند. اینترنت به عنوان جزئی جدا ناپذیر از زندگی روزمره بسیاری از ما شده است و از این رو می توان از آن به عنوان ابزاری کارآمد در جهت افزایش رشد کسب و کار و بالا رفتن میزان فروش محصول یا خدمات استفاده کرد.

 

فروش در اینستاگرام

اگر برای معرفی کسب و کار خود، فروشگاه اینترنتی در قالب یک سایت را در اختیار نداشته باشید، اولین و راحت ترین گزینه برای شما، راه اندازی فروشگاه تان در یکی از شبکه های اجتماعی خواهد بود. اینستاگرام به دلیل امکانات رایگان، فیلتر نبودن و جمعیت بالای افراد حاضر در آن، نسبت به سایر اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی، برای راه اندازی یک کسب و کار مناسب تر می باشد. از این رو بسیاری از صاحبان کسب و کارها، حتی آن دسته از افرادی که در حال حاضر یک سایت فروشگاه اینترنتی را برای فروش محصول خود در اختیار دارند، از اینستاگرام و یا شبکه های اجتماعی مشابه در شروع کار استفاده کرده اند.

 

 

فروشگاه اینترنتی

 مزایای فروشگاه های اینستاگرامی

مزایای زیادی که فروشگاه های اینستاگرامی دارند، باعث شده تا این شبکه اجتماعی به یکی از پرطرفدارترین پلتفرم ها برای صاحبان مشاغل تبدیل شود. این مزایا عبارتند از :

 

رایگان بودن

شاید مهمترین دلیلی که بسیاری از کسب و کارها ترجیح می دهند از اینستاگرام به عنوان محلی برای فروش کالا و یا خدمات خود استفاده کنند، رایگان بودن این پلتفرم است. این موضوع به خصوص برای کسانی که سرمایه کمی برای شروع کسب و کار اینترنتی خود در اختیار دارند، بسیار حائز اهمیت است.

 

سهولت در استفاده

اینستاگرام به عنوان یک فروشگاه اینترنتی در بستر یک پلتفرم، رابط کاربری ساده ای دارد. این موضوع به این معنا است که کار کردن با اینستاگرام نیاز به تخصص خاصی ندارد و به راحتی می توانید آن را فرا بگیرید. شما به آسانی و با داشتن یک گوشی هوشمند، قادر به مدیریت کسب و کار خود خواهید بود.

 

سرعت بهتر رشد کسب و کار

اینستاگرام تقریبا در بیش از 90 درصد گوشی های هوشمند ایرانیان نصب شده است و درصد افرادی که روزانه با این اپلیکیشن سر و کار دارند، بسیار بالا است. این موضوع می تواند به عنوان یک سکوی پرش برای کسب و کار شما در نظر گرفته شود و به راحتی با افزایش تعداد فالوورهای خود، فروش خود را نیز افزایش دهید.

 

تبلیغات گسترده و کم هزینه

راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام و یا سایر شبکه های اجتماعی رایگان مانند تلگرام، هزینه بسیار پایین تری در مقایسه با هزینه های مربوط به تبلیغات برای یک سایت فروشگاه اینترنتی خواهد داشت و بازدهی تبلیغات آن نیز معمولا سریعتر از سایت های فروشگاهی است.

 

 

معایب فروشگاه های اینستاگرامی

در کنار مزایایی که برای یک فروشگاه اینستاگرامی ذکر کردیم، این نوع از فروشگاه اینترنتی، دارای معایبی نیز هست. این معایب عبارتند از :

 

نبود دسته بندی برای محصولات

در اینستاگرام امکان دسته بندی محصولات وجود ندارد و شما صرفا قادر به گذاشتن هایلایت، پست و یا استوری محصولات به صورت تک به تک خواهید بود. این مورد برای مشتریان شما می تواند به عاملی خسته کننده تبدیل شود زیرا برای پیدا کردن یک محصول خاص، باید بین پست های زیاد در صفحه شما، بالا و پایین برود.

 

فروشگاه اینترنتی

عدم امکان اعمال تخفیفات و به روزرسانی ها به صورت سراسری بر روی محصولات

در سایت های فروشگاهی، امکان اعمال تخفیف به صورت سراسری بر روی همه محصولات و یا هر دسته بندی از آنها که شما در نظر داشته باشید، وجود دارد. اما در پیج های اینستاگرامی، باید این کار به صورت تک تک برای هر محصول انجام شود که کاری بسیار وقت گیر خواهد بود.

 

سیستم پرداخت دشوار

در اینستاگرام، بر خلاف یک فروشگاه اینترنتی که به صورت سایت طراحی شده است، امکان استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی وجود ندارد و شما ناچارا باید از سیستم هایی مانند پرداخت کارت به کارت و دریافت رسید از مشتری و یا گذاشتن شماره حساب استفاده کنید. این سیستم پرداختی علاوه بر پر دردسر بودن برای تعداد بالای مشتریان، امکان کلاهبرداری و دستکاری رسیدهای پرداختی از سمت بعضی از مشتریان را نیز در پی خواهد داشت.

 

امکان فیلتر شدن اینستاگرام

متاسفانه چند سالی است که خبر فیلتر شدن اینستاگرام هر چند ماه یکبار دست به دست می شود. بنابراین در صورت منتقل کردن تمام کسب و کارتان به اینستاگرام و فیلتر شدن این اپلیکیشن، ضربه زیادی به منبع درآمد شما خواهد خورد.

 

نقش سایت فروشگاهی در افزایش اعتبار کسب و کار شما

متاسفانه این روزها خبرهای زیادی را در مورد پیج های اینستاگرامی که از مشتریان خود کلاهبرداری کرده اند و پس از اخذ وجه مربوط به کالا یا خدمات، نه تنها محصول مورد نظر را ارسال نکرده اند، بلکه مشتریان خود را نیز بلاک کرده اند. قطعا دست به دست شدن چنین اخباری در بین مردم، اعتماد آنها به پیج های اینستاگرام و کسب و کارهایی که در این فضا وجود دارند را نیز از بین خواهد برد. از این رو بهتر است به جای راه اندازی یک پیج اینستاگرامی برای فروش خدمات یا محصول خود، یک فروشگاه آنلاین را راه اندازی کنید. سایت های فروشگاهی به دلیل این موضوع که امکان دریافت نماد اعتماد الکترونیک و سایر مجوزهای مربوط به کسب و کارهای اینترنتی را دارند، نسبت به یک پیج اینستاگرامی، برای مخاطب بیشتر مورد اعتماد خواهند بود.

 

مزایای راه اندازی فروشگاه آنلاین

راه اندازی یک فروشگاه آنلاین، دارای مزایای زیادی است. بعضی از این مزایا عبارتند از :

 

امکان دسته بندی محصولات

در تمامی سایت هایی که به منظور استفاده به عنوان سایت فروشگاه آنلاین طراحی می شوند، امکان دسته بندی محصولات در قالب های مورد نظر مشتری وجود دارد. این موضوع باعث سهولت مدیریت سایت برای صاحبان مشاغل و جستجوی بهتر محصول یا خدمات مورد نظر برای مشتریان خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی

 سهولت در به روز رسانی محصولات

در سایت های فروشگاهی، این امکان وجود دارد که تعداد محصول یا اطلاع رسانی در صورت اتمام موجودی، برای صاحب سایت و همچنین مشتریان قابل نمایش باشد. از طرفی، امکانات دیگری مانند تخفیفات دوره ای بر روی دسته ای از محصولات یا کل محصولات نیز با صلاحدید مدیر سایت امکان پذیر خواهد بود.

 

دارا بودن درگاه های پرداخت بانکی

پس از راه اندازی سایت فروشگاه آنلاین و کسب نماد اعتماد الکترونیک و سایر مجوزهای مربوطه، امکان دریافت درگاه پرداخت الکترونیک وجود دارد. این درگاه از سمت بانک مورد تقاضای شما و پس از اخذ قرارداد بین شما و بانک مربوطه، از سمت بانک به شما اعطا خواهد شد.

 

امکان جستجو در بین محصولات

در پیج های اینستاگرامی، مشتری ناچار است تا به منظور پیدا کردن یک محصول خاص، در بین تمام پست های شما جستجو کند. در صورتی که در یک سایت فروشگاه اینترنتی، با یک جستجوی ساده می تواند محصول مورد نظر خود را در بین همه محصولات سایت پیدا کند.

 

نبود نگرانی در مورد فیلتر شدن سایت فروشگاه آنلاین

سایت های فروشگاهی معمولا تا شکایت جدی از سمت مشتریان نداشته باشند و یا از قوانین مربوط به کسب و کارهای اینترنتی تخطی نکنند، خطر فیلتر شدن آنها را تهدید نمی کند.

 

 

فروشگاه آنلاین یا پیچ اینستاگرامی؟

برای پاسخ به این سوال، تصمیم گیرنده اصلی خود شما خواهید بود. ممکن است شما موارد زیادی مانند هزینه های شروع کار و یا مواردی از این قبیل را بررسی کنید و به این نتیجه برسید که برای شروع، پیج اینستاگرامی در مقایسه با سایت فروشگاه اینترنتی برای شما مناسب تر خواهد بود. اما اگر پیشنهاد ما را بخواهید، باید بگوییم که با توجه به مزیت های گفته شده در این مقاله در رابطه با ساخت سایت فروشگاهی، بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید اما کار خود را با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتری شروع کنید.

 

فروشگاه اینترنتی

سفارش سایت فروشگاهی

اگر پیج اینستاگرام پاسخ گوی اعتماد مشتریان شما نیست و تصمیم خود را مبنی بر راه اندازی یک فروشگاه آنلاین برای رشد هر چه بیشتر و بهتر کسب و کار خود گرفته اید، می توانید این موضوع را به کارشناسان یو آی نت واگذار کنید. تیم تخصصی طراحی ما با بهره گیری از کارشناسان خبره و خلاق، سایتی متناسب با نیاز شما و با هزینه ای بهینه را برای شما طراحی خواهد کرد. شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در پایان از نگاه پر مهر شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

 

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.