صفحه فرود یا لندینگ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

فهرست مطالب

اهمیت صفحه فرود یا لندینگ پیج (landing page )

اهمیت صفحه فرود یا لندینگ پیج ( landing page ) را بیشتر بشناسید. شاید در وهله اول این سوال ها برایتان پیش بیاید که صفحه فرود دقیقا چیست و چه نقشی در طراحی سایت شرکتی یا طراحی فروشگاهی دارد؟ چه تفاوتی بین آن و صفحه های دیگر وجود دارد؟ چرا صفحه فرود از اهمیت خاصی برخوردار است؟ در پاسخ باید گفت که برای صفحه فرود معانی مختلفی بیان شده است اما به بیان ساده یعنی صفحه‌ای که با کلیک کردن بر روی آن به یک هدف خاص راهنمایی می‌شوید.

در این مقاله تلاش می کنیم تا بهترین شناخت را از صفحه فرود و اهمیت داشتن آن را برای شما ارائه بدهیم. برای معرفی بهتر به توضیح موضوعات زیر می پردازیم:

۱- چه ویژگی هایی صفحه فرود را از صفحه اصلی متمایز می کند؟

۲-انواع مختلف صفحه فرود

۳- آیا ما می توانیم چند صفحه فرود یا لندینگ پیج داشته باشیم؟

۴- ۳ راه برای رسیدن به صفحات لندینگ تاثیرگذار

 در معنای کلی صفحه ای که با یک هدف و استراتژی خاص طراحی شده باشد را صفحه فرود یا لندینگ پیج ( landing page ) می نامیم. گاهی به اشتباه صفحه خانه یا home را با صفحه فرود اشتباه می گیرند. این صفحه برعکس صفحه فرود از بخش های بسیاری برخوردار است که هدف خاصی را دنبال نمی کند بلکه اهداف بسیاری را مدنظر دارد و با این ویژگی ها نمی تواند یک صفحه فرود باشد. صفحه فرود را از این جهت فرود می نامند که کاربران با کلیک کردن بر روی آن فرود می آیند.صفحه فرود یک صفحه مستقل در وب سایت است که مخاطبان آن از طریق ایمیل، تبلیغات، خرید محصولات یا هر نوع ارائه دیگری بر روی آن فرود می آیند. 

چه ویژگی هایی صفحه فرود ( landing page ) را از صفحه اصلی متمایز می کند؟

یک صفحه فرود یا لندینگ پیج در واقع یک ایده ارزشمند است که راه را برای رسیدن شما به هدفتان هموار می کند. صفحات فرود برای دستیابی به اطلاعات مخاطبین هدف شما طراحی می شوند. صفحه اصلی یک وب سایت یک نمای کلی از تمامی محصولات یا خدمات شما را به نمایش می گذارد که برای معرفی و شناخت اجمالی از اهداف مختلف شما طراحی شده است. اما اگر به دنبال یک هدف ویژه هستید که آن را به بهترین نحو ممکن ارائه کنید باید از صفحه فرود یا لندینگ پیج استفاده کنید. 

لندینگ پیج ها سعی دارند تا مخاطبین خود را به خریداری یا استفاده از یک محصول ترغیب کنند. به عنوان مثال تصور کنید که شما در وب سایت خود خدمات آموزشی رایگان برای دانلود ارائه می دهید، اگر در کنار صفحه فرود یا لندینگ برای دانلود به تبلیغات دیگر محصولات خود بپردازید مثلا آنها را به خواندن دیگر وبلاگ های خود دعوت کنید اینگونه مخاطبین خود را سردرگم کرده اید و ممکن است به هدف مورد نظر یعنی دانلود رایگان دست نیابید و مشتریان خود را به راحتی از دست بدهید.

صفحه اصلی اغلب شامل منوی بالا و پایین صفحه، محتواهای گوناگون و لینک های متعدد است اما در صفحه فرود یا لندینگ پیج این مطالب بهینه سازی شده است. به این معنا که از تعداد لینک های کمتر و یا شاید تنها شامل یک لینک برای کلیک کردن و رساندن مخاطبین به هدف خاص خود باشد. صفحه اصلی به عنوان یک صفحه مرکزی عمل میکند که شما را به صفحات دیگر سایت راهنمایی می کند و لینک های اختصاصی را هم شامل نمی شود. اما در صفحه فرود ما تنها یک لینک اختصاصی برای هدفی ویژه را می یابیم. 

فرود

انواع مختلف صفحه فرود یا لندینگ پیج

زمانی که می توانید با داشتن یک تبلیغات ساده اما در عین حال تاثیر گذار کاربران را در کنار خود نگاه دارید چرا باید صفحه فرود را نادیده بگیرید؟! آیا نمی خواهید مخاطبین خود را به مشتریان فعال خود تبدیل کنید؟  

صفحه فرود یا لندینگ پیج انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

۱- صفحه خوش آمد گویی (splash page)

این صفحه در واقع قبل اینکه شما را به محتوای اصلی سایت وارد کند به عنوان صفحه مقدمه برایتان ظاهر می‌شود.به این نوع صفحات دروازه های خوش آمدگویی می‌گویند که بلافاصله با ورود به وب سایت صفحه « خوش آمدید » برای شما نشان داده می‌شود. این نوع صفحات از جالب ترین انواع لندینگ ها هستند 

2- صفحه ضبط (lead Capture Page )

هدف این نوع صفحات در واقع جمع آوری داده های بیشتر از شما می باشند. این صفحات مانند صفحه فشار عمل می کنند تا بتوانند اطلاعات شما را به دست آوردند. این اطلاعات بسته به نوع هدف سایت متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال وقتی وارد سایتی می شوید که محصولی را خرید کنید از شما می خواهد که قبل از تکمیل فرم خرید این فرم اطلاعات شخصی را پر کنید تا بتوانید به مرحله بعد وارد شوید اینگونه مشخصات مورد نیاز شما را ضبط می کنند.

۳-صفحه راهنمای محتوا (Content Guide)

این نوع صفحه فرود یا لندینگ پیج بسیار ساده اما در عین حال کارآمد خواهد بود. اگر سایتی دارید که محتوای رایگان در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد می توانید از این نوع صفحه برای راهنمایی مخاطبین خود به سمت محتوای خاص سایتتان استفاده کنید.

۴- کلیک بر روی لندینگ پیج

این نوع صفحه فرود یا لندینگ به سایت شما کمک می کند تا بتوانید کمی با مشتریان خود بیشتر همراه باشید و سریع آنها را به صفحه پرداخت هزینه راهنمایی نکنید. 

آیا ما می توانیم چند صفحه فرود یا لندینگ پیج داشته باشیم؟

تا به اینجا با معنای صفحه فرود یا لندینگ پیج و انواع آن آشنا شدیم. همچنین به این نتیجه هم رسیدیم که می توانیم به راحتی محصول یا خدمات سایت مان را با استفاده از آنها به مشتریان معرفی کنیم. شاید اکنون این سوال برای شما پیش بیاید که آیا ما می توانیم چندتا صفحه فرود یا لندینگ پیج داشته باشیم؟ تعداد آنها چقدر می تواند در موفقیت سایت مؤثر باشد؟ 

در پاسخ باید گفت بله شما می توانید از چندین لندینگ در سایت خود استفاده کنید. مطالعات نشان می دهد وب سایت هایی که از ۱۰ یا ۱۵ لندینگ استفاده می کنند به نسبت وب سایت هایی که از تعداد کمتری صفحه فرود استفاده کرده اند فروش بیشتری داشته اند. حال به این نتیجه می رسیم که اگر تعداد آنها بیشتر از ۴۰ لندینگ باشد شاید ۵۰۰٪ برابر فروش آنها بیشتر شود.

هر چه صفحات فرود بیشتری داشته باشید در جست و جوهای بازدیدکنندگان بیشتری قرار می گیرید. اینگونه شما توانسته اید سریع تر بازدیدکنندگان خود را به اهداف مورد نظرتان برسانید تا منجر به فروش بیشتر سایت شما شود. همچنین تعداد بیشتر لندینگ ها باعث می شود که سایت شما از تنوع بیشتری برخوردار باشد زیرا مخاطبین شما با سلایق متفاوتی به سایت شما مراجعه می کنند اینگونه می توانید همه ی آنها را به سمت سایت خود ترغیب کنید. اگر شما چندین هدف داشته باشید باید از چندین صفحه فرود برای رسیدن به آنها استفاده کنید.

landing page

۳راه برای رسیدن به صفحات لندینگ تاثیرگذار

برای اینکه بتوانید صفحات لندینگ تاثیرگذاری را طراحی کنید ابتدا باید اهداف خود را برای آن ها مشخص کنید. صفحات لندینگ اغلب از طریق سرچ کلمات کلیدی و در جستجوی رتبه های بالا یافت می شوند. هر صفحه هدف خاصی را دنبال می کند و درواقع دروازه ورود مخاطبین سایت شما به صفحات اصلی و دیگر اهداف شما است. در اینجا به چند راه برای رسیدن به صفحات لندینگ تاثیرگذار می پردازیم:

۱- سادگی بصری:

هرچقدر طراحی صفحه فرود یا لندینگ پیج از سادگی بصری بیشتری برخوردار باشد بازدیدکنندگان سایت شما از تمرکز بیشتری برای توجه به هدف مورد نظر شما خواهند داشت. همچنین این سادگی در طراحی این کمک را به مخاطبین شما می کند که بتوانند دکمه های فعال برای کلیک کردن را از متن صفحه سریع تر تشخیص بدهند.

۲- به کارگیری عکس های جذاب در صفحه فرود: 

هر اندازه عکس های به کاررفته در این صفحات فرود یا لندینگ پیج جذاب‌تر باشند مخاطبین را بیشتر جذب می کند. همچنین به کارگیری عکس های دوستانه و واقعی بجای عکس های تجاری و غیر واقعی سبب جذب اعتماد بیشتر آنها می شود.

۳- اهمیت رنگ های بکار رفته در طراحی صفحه فرود یا لندینگ پیج:

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که انتخاب درست آنها تاثیر زیادی در نوع بیان احساسات شما خواهند داشت. کنتراست رنگ های به کار رفته در عکس ها یا پس زمینه ها از اهمیت بالایی در بازخورد تبلیغ شما برخوردار است.

البته ویژگی هایی که باید برای داشتن صفحات فرود یا لندینگ پیج های موفق و تاثیرگذار رعایت کنیم بیشتر از این موارد است و ما فقط به سه مورد از مهم ترین آنها اشاره کردیم. 

سخن پایانی

بحث پیرامون موضوع صفحه فرود بسیار می‌تواند طولانی باشد زیرا داشتن این صفحات از اهمیت بالایی برخوردار هستند. امیدواریم در این مقاله شما را به داشتن صفحات فرود در سایت خود ترغیب کرده باشیم. اکنون نوع طراحی و ارائه این صفحات یا لندینگ ها مهم هستند که شما چگونه آنها را می خواهید تولید کنید. قبل از هر چیز اهداف مهم خود را برای آنها مشخص کنید و با خیال راحت طراحی آنها را به طراحان حرفه ای بسپارید تا بتوانید در رسیدن به اهداف مورد نظرتان تسریع ببخشید.

زیرا ارائه نامناسب لندینگ ها ممکن است فقط سبب سردرگمی مخاطبین شما و شلوغ شدن صفحات سایت شما شود. به این نکته توجه داشته باشید که هر محصول یا خدماتی درواقع یک موضوع محسوب می شود که طراحی لندینگ های متفاوتی را نیاز دارند. به عنوان مثال نمی توانیم از دستورالعمل هایی که برای طراحی یک محصول نرم افزاری استفاده می کنیم در تبلیغات هواپیماهای ایرباس هم استفاده کنیم. اما یک طراح خلاقیت خود را در طراحی هر کدام به خوبی نشان می دهد.    

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.