ست اداری چیست؟ چه آیتم‌هایی در ست اداری طراحی می‌شوند؟

ست اداری

فهرست مطالب

مقدمه

ست اداری، شامل مجموعه ای از ابزارها و وسایلی است که در یک شرکت، کارخانه، دفتر و … برای انجام امور اداری مورد استفاده قرار می گیرد. این ست به صورت اختصاصی طراحی می شود به این معنی که بر روی تمامی اجزای آن، طرح، لوگو، نام یا هر نشانه ای که معرف شرکت یا اداره باشد، چاپ شده است. انواع ست اداری، علاوه بر استفاده روتین و معمولی که دارند، به عنوان نوعی محصول تبلیغاتی نیز شناخته می شوند. از این رو، مسیر طراحی آنها باید با حوصله و کیفیت بالا توسط گرافیست ها و با بهره گیری از نرم افزارها و برنامه های مختلفی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند، انجام شود.

ست اداری چیست؟

ست اداری یا ست اوراق اداری در تعریف جامع و کلی، شامل مجموعه ای از ابزارها و اوراق اداری است که در امور دفتری و اداری در یک شرکت، دفتر، کارخانه، اداره و … مورد استفاده قرار می گیرد. این اوراق و ابزارها شامل کارت ویزیت، سررسید، پوشه، خودکار، تقویم، پاکت های اداری، برگه یادداشت، استند، سربرگ برای نگارش نامه های اداری و … است. هدف از طراحی ست های اداری، عموما معرفی یک برند به مخاطبان و تلاش برای ماندگار شدن آن در ذهن مخاطب است. همانطور که بسیاری از ما، حداقل یک محصول تبلیغاتی کوچک مانند خودکار و … را در طول روابط کاری و غیرکاری خود از اشخاص مختلف دریافت کرده ایم. طراحی ست های اداری، شامل طراحی بخش هایی مانند نام برند، لوگو، شعار یا هر موردی است که به صلاح دید مسئول تبلیغات برند و با نظر گرافیست برای درج بر روی این اوراق و ابزارهای اداری تعیین می شود.

ست اداری

چرا کسب و کارها به ست اداری نیاز دارند؟

اغلب ما زمانی که به ست های اداری در شرکت ها و برندهای مختلف فکر می کنیم، معمولا اثر تبلیغاتی آنها را به عنوان اولین دلیل برای طراحی این محصولات در نظر می گیریم. در صورتی که چنین نیست. بخش بزرگی از محصولاتی که به عنوان ست اداری در نظر گرفته می شوند، در قدم اول، با هدف زیباسازی و یکپارچه سازی تمامی اوراق و لوازم مورد استفاده در محیط داخلی شرکت یا کارخانه طراحی می شوند. در کنار این مورد، تبلیغات نیز به عنوان یکی از اهداف طراحی این ست ها مطرح می شود. این تبلیغات باعث معرفی برند و لوگو طراحی شده برای کسب و کار شما به مخاطب شده و علاوه بر شناخته تر شدن برند شما، باعث کسب اعتماد و افزایش اعتبار شما در میان رقبا خواهد شد.

انواع ست اداری

اوراق اداری، معمولا تنوع بی نهایتی دارند. شما هر نوع کسب و کاری داشته باشید، طرح ها و رنگبندی های بسیار زیادی برای ساخت یک ست اوراق اداری اختصاصی برای شما وجود دارد. حتی از طرح های آماده ای که به صورت رایگان در بعضی از سایت ها قرار گرفته است نیز می توانید برای طراحی ست اختصاصی خود کمک بگیرید. بنابراین محدودیتی از بابت طراحی ست برای شما وجود ندارد.

چه آیتم هایی در ست اداری طراحی می شوند؟

طراحی آیتم های مورد نظر در ست اداری با توجه به نوع اوراق و ابزارهایی که در زیر مجموعه این ست قرار می گیرند، تعیین می شود که در ادامه، در رابطه با هر یک از آنها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

طراحی سربرگ

سربرگ در ست های اداری، به عنوان یکی از پرکاربردترین اجزای آن شناخته می شود که علاوه بر گردش روزانه در نامه نگاری های درون سازمانی، به طور مستقیم با مشتریان نیز ارتباط دارد. در این سربرگ، لوگوی شرکت یا کارخانه، راه های ارتباطی شامل شماره تلفن، ایمیل و فکس، بخش درج پیوست و تاریخ نامه طراحی و چاپ می شود. مهمترین آیتم در این بین، لوگوی برند مورد نظر است که باید در موقعیتی قرار گیرد که علاوه بر در معرض دید بودن، از لحاظ اندازه نیز در حد استانداردی باشد به طوری که نه سایر اجزا را تحت تاثیر قرار دهد و نه اینکه به دلیل اندازه کوچک، چندان مورد توجه مخاطب واقع نشود.

ست اداری

طراحی کارت ویزیت

کارت ویزیت، تبلیغ غیر مستقیمی از برند و فعالیت های شما در یک ست اداری است. حتما بارها کارت ویزیت های مختلف را از نزدیک مشاهده کرده اید اما کدام یک از آنها در حافظه شما به عنوان یک کارت جالب ماندگار شده اند؟

واضح است که پاسخ شما به عوامل گوناگونی در طراحی این کارت از جمله، طراحی بدنه کارت، طراحی های گرافیکی موجود بر روی آن که علاوه بر جذابیت، متناسب با نوع کسب و کار نیز هستند و همچنین نوع متن درج شده بر روی کارت بستگی دارد. این 3 آیتم در طراحی کارت ویزیت بسیار حائز اهمیت هستند و توجه به آنها و رعایت اصول جذابیت، می تواند تبلیغ بسیار خوبی برای برند شما باشد.

طراحی فولدر

فولدرها یا پوشه ها به عنوان بخشی از یک ست اداری برای نگهداری اوراق و نامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات، معمولا هم رنگ با سربرگ اوراق طراحی می شوند و لوگو یا عنوان شرکت نیز بر روی آنها درج می شود.

طراحی پاکت نامه

پاکت نامه برخلاف اوراق اداری، برای ارسال نامه های درون سازمانی مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر در هنگام ارسال نامه به خارج از سازمان و شرکت مورد نظر کاربرد دارند. از این رو، به عنوان نوعی انتقال دهنده هویت سازمانی شما به دیگران عمل خواهند کرد و طراحی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این طراحی باید از نظر ظاهر و اندازه، کاملا هماهنگ با نوع طراحی سربرگ باشد

 

ست اداری

 نکاتی که باید در طراحی ست اداری به آنها توجه کنید

انواع ست اداری با هدف کاربردهای درون و برون سازمانی، تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم، افزایش اعتبار برند و مواردی از این قبیل طراحی می شود. اما طراحی این محصولات، پروسه ای بسیار مهم است که در صورت عدم رعایت نکاتی که در این بخش ذکر خواهیم کرد، می تواند علاوه بر نداشتن یک نتیجه مهم، باعث ضربه زدن به برند شما نیز شود. این نکات عبارتند از:

طراحی ست اداری باید با ویژگی های سازمان شما هماهنگ باشد

بسیاری از سازمان ها و شرکت های مطرح، رنگ یا ویژگی خاصی را به عنوان نشانه برندینگ خود مطرح می کنند. بر اساس این رنگ یا ویژگی، سایر اجزای تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی برند نیز تعریف می شود. این مورد را می توانید در برندهای داخلی مطرح نیز مشاهده کنید. به طور مثال، رنگ برند دیجی کالا، قرمز یا رنگ برند اسنپ، سبز است.

نوع فعالیت سازمان را در نظر داشته باشید

طراحی یک ست اداری برای یک برند تولید اسباب بازی با طراحی ست برای یک شرکت حقوقی یا یک کارخانه تولید خودرو، باید متفاوت باشد. این تفاوت در نوع فونت، رنگبندی، طراحی لوگو و مواردی از این قبیل خواهد بود.

طراحی ست اداری باید خلوت اما کارآمد باشد

ست های اداری، پنجره کوچکی از معرفی کسب و کار شما هستند و از این رو، نباید اطلاعات زیادی را از طریق آنها به مخاطب منتقل کنید. یک ست اداری حرفه ای، شامل معرفی لوگو، شعار، اطلاعات تماس و راه های ارتباطی با کسب و کار شما است و اطلاعات اضافی مانند معرفی محصولات یا خدمات در آن درج نمی شود.

خلاقیت را فراموش نکنید

اگرچه ست های اداری با هدف تبلیغات مستقیم طراحی نمی شوند اما بخشی از دستاورد آنها، معرفی کسب و کار شما خواهد بود. از این رو، بهتر است تا طراحی آنها را به شیوه ای خلاقانه انجام دهید. البته دقت داشته باشید که در این مسیر، نباید از شیوه های عجیب و غریب و غیر اصولی که حتی می تواند منجر به کسب بازخورد منفی برای کسب و کار شما شود، استفاده کنید.

ست اداری

سفارش طراحی ست اداری در پرمون وب

طراحی هویت بصری مفید برای یک برند، می تواند در رشد آن و معرفی تمام زوایای برند مورد نظر به مخاطب، نقش بسیار مهمی داشته باشد. در هویت بصری، به طور خاص، لوگو و پس از آن مواردی مانند طراحی گرافیک بخش های مورد نظر، رنگ بندی و درج متن مناسب به عنوان شعار برند، باید مد نظر قرار گیرد. طراحی لوگو، به عنوان مهمترین آیتم در هویت بصری یک برند، باید به صورت کاملا حرفه ای و با در نظر گرفتن تمام ویژگی های برند مورد نظر انجام شود. شرکت پرمون وب با در اختیار داشتن برترین گرافیست ها و افراد متخصص، در زمینه طراحی های برندینگ از جمله طراحی ست اداری حرفه ای فعالیت دارد. شما می توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه، توسط یکی از راه های ارتباطی درج شده در صفحه تماس و مشاوره، با کارشناسان ما در پرمون وب تماس حاصل فرمایید.

در پایان از نگاه پر مهر شما و زمانی که برای مطالعه این مقاله در اختیار ما گذاشتید، کمال تشکر را داریم و امیدواریم اطلاعات مفیدی را در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.