سئو چیست؟

سئو

فهرست مطالب

مقدمه

سئو سایت مخفف عبارت Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتور جستجو است. حتما بارها از موتورهای جستجویی مانند گوگل استفاده کرده اید. زمانی که شما کلمه ای خاص را در این موتور جستجو سرچ می کنید، سایت ها به ترتیب و بر اساس یک اولویت بندی برای شما نمایش داده می شود. این موضوع که کدام سایت در رتبه اول یا اولین لینک نمایش داده برای شما باشد، مربوط به اصول سئو سایت است. با تمرکز بر اصول سئو ، شما می توانید در بین رقبای خود، بالاتر بیایید و در بین نتایج حاصل از سرچ کلمات خاص، در لینک های اول در موتورهای جستجو باشید. در این مقاله در مورد سئو ، کاربردها و انواع آن با شما صحبت خواهیم کرد.

 

سئو

تاریخچه سئو

اولین موتورهای جستجو، از اوایل دهه 90 میلادی، آغاز به کار کردند. این موتورهای جستجو، صفحات و سایت های مختلف را به ترتیب حروف الفبا بازخوانی کرده و به کاربر نمایش می دادند. با پیشرفت ساختار این موتورها، دسته بندی و بازخوانی سایت ها تغییر یافت و الگوریتم های پیچیده تری به میان آمدند. این الگوریتم ها بر اساس تراکم کلمات کلیدی (تعداد کلمات کلیدی موجود در صفحه تقسیم بر کل کلمات موجود در متن )، وب سایت های موجود در اینترنت را درک می کردند. در این زمان بود که پایه های بحث سئو سایت ریخته شد. در واقع مبحث کلمات کلیدی، سنگ بنای اولیه سئو است. در آن زمان، کسانی که بر اصول بهینه سازی موتور جستجو تسلط داشتند، از روش هایی که گاه غیراخلاقی نیز بود، برای دیده شدن سایت خود توسط موتورهای جستجو استفاده می کردند. در سالهای بعد، با پیشرفت هایی که در موتورهای جستجو اتفاق افتاد، گول زدن آنها کار بسیار سخت تری شد. تا جایی که امروزه، سطح بالایی از توانایی در اصول سئو سایت نیز به سختی می تواند بر روی موتورهای جستجویی که از الگوریتم های بسیار پیچیده استفاده می کنند، تاثیرگذار باشد.

 

سئو چیست؟

پاسخ به این سوال را با یک مثال توضیح می دهیم. فرض کنید شما کلمه ” خرید ” را در گوگل سرچ می کنید. اولین لینک نمایش داده شده برای شما، سایت دیجی کالا خواهد بود. اما چه چیزی باعث می شود که گوگل شما را به این سایت هدایت کند؟ زمانی که شما این کلمه را در گوگل جستجو می کنید، این موتور جستجو، بر اساس تجربیات قبلی خود، دیجی کالا را به عنوان هدف شما حدس زده و آن را به شما نمایش می دهد. این تجربیات گوگل، بر اساس دفعات قبلی که این کلمه توسط کاربران دیگر سرچ شده است و آنها بلافاصله وارد سایت دیجی کالا شده اند، به دست آمده است. در واقع گوگل اینطور برداشت می کند که هر کسی کلمه ” خرید ” را در گوگل سرچ می کند، حتما به دنبال سایت دیجی کالا می گردد. وظیفه ایجاد این طرز تفکر در گوگل، به عهده مهندسان سئو یا سئوکاران است. این مثال، ساده ترین توضیح  برای بخشی از آنچه که در سئو انجام می شود است. البته بهینه سازی موتور جستجو محدود به این کار نیست و فعالیت های بسیار زیادی را می توان در دسته بندی های مربوط به اصول سئو سایت قرار داد.

 

انواع سئو

بهینه سازی موتور جستجو، چهار نوع کلی دارد. تمامی این چهار نوع در دیده شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو موثر خواهند بود اما تفاوت هایی از لحاظ ارزش، زمان، ریسک و هزینه با یکدیگر دارند که در ادامه در مورد هر یک توضیح خواهیم داد.

 

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO

این نوع، بی خطرترین و مطمئن ترین نوع سئو سایت است. استفاده کنندگان از این نوع بهینه سازی، از قوانین وضع شده توسط موتورهای جستجو استفاده می کنند و بنابراین هیچوقت در خطر بن شدن یا حذف از سرورهای این موتورها قرار نخواهند گرفت. این سئو بر اساس مواردی مانند :

 • درج مطالب مفید و مرتبط برای مخاطب سایت
 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 • رعایت استراتژی مربوط به اصول سئو سایت
 • تحقیق درباره کلمات کلیدی
 • استفاده از سئو داخلی، خارجی و تکنیکال
 • لینک دهی خارجی و داخلی

انجام می شود و رشد سایت به صورت طبیعی انجام می گیرد. این نوع، بیشترین ارزش، هزینه و زمان و کمترین ریسک را در بین انواع دیگر، دارا می باشد.

 

سئو 

 

سئو کلاه خاکستری یا Gray Hat SEO

این نوع از سئو ، چیزی بین نوع کلاه سفید و کلاه سیاه است. دستورالعمل هایی که در این نوع استفاده میشوند، شاید برای موتورهای جستجو به عنوان خط قرمز به صورت رسمی تعریف نشده باشند اما احتمال اینکه تاثیر منفی بر روی سایت شما داشته باشند، وجود دارد. این دستورالعمل ها عبارتند از :

 • تبادل لینک
 • محتوای کپی با تغییر جزئی
 • تبلیغات بی محتوا و هزینه دار برای کاربر
 • استفاده از عناوین جذاب اما بی محتوا برای کشاندن مخاطب به یک سایت خاص

 

سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO

کمترین ارزش، هزینه و زمان و بیشترین ریسک در بین همه انواع سئو سایت، مربوط به این نوع است. این نوع، برخلاف نوع کلاه سفید، تمام قوانین وضع شده توسط موتورهای جستجو را زیر پا میگذارد و ریسک بن شدن یا حذف شما از سرور موتور جستجو را بالا می برد. تکنیک هایی که در سئو کلاه سیاه استفاده می شود عبارتند از :

 • استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی یا پر کردن کامل صفحه با کلمات کلیدی
 • محتوای کپی
 • سرقت ادبی یا دزدی محتوا
 • پنهان کردن متن با استفاده از ربات که این کار باعث تفاوت متن نمایش داده شده توسط موتور جستجو با متن واقعی موجود در سایت است. علت اینکار، فریب کاربر برای ورود به سایتی خواهد بود که در واقع مطلب مورد نظر کاربر در آن وجود ندارد.
 • استفاده از تکنیک PBN. این تکنیک با لینک گرفتن از سایت های پرمخاطب به منظور هدایت کاربر به سایت مقصد انجام می شود. استفاده از این تکنیک، بسیار پر ریسک است و می تواند باعث حذف دائم سایت شما توسط موتور جستجو شود.

 

سئو منفی یا Negative SEO

در این نوع از سئو ، کلا فعالیت نرمال و قانونی در جهت رشد طبیعی سایت شخص در موتورهای جستجو انجام نمی شود. در این حالت، سئو کار با استفاده از تکنیک هایی مانند :

 • ساخت لینک های مخرب و غیر نرمال و هدایت آنها به سایت های رقیب
 • کپی کامل و سرقت مطالب سایت های رقیب
 • هک کردن سایت رقیب و اعمال تغییرات در محتوای سایت
 • ارسال نظرات منفی یا اسپم

باعث ضربه زدن به سایت رقیب خواهد شد. اینکار شاید باعث دیده شدن سایت شما شود اما از لحاظ اخلاق حرفه ای، کاملا مردود و ناپسند است.

 

سئو

 

چرا به سئو نیاز داریم؟

در فضای اینترنت، میلیون ها سایت مختلف وجود دارد که شاید صدها عدد از این سایت ها، موضوعی مشابه سایت شما داشته باشند. زمانی که کاربر، کلمه ای را که با محتوای سایت شما ارتباط دارد در یک موتور جستجو سرچ می کند، موتور جستجو بر اساس یک الگوریتم خاص، تصمیم خواهد گرفت که چیدمان نمایش سایت ها به چه صورتی باشد. طبق نتایج آماری، درصد قابل توجهی از کاربران، معمولا در همان صفحه اول نمایش داده شده توسط موتور جستجو، به دنبال موضوع مورد نظر خود میگردند و به ندرت به صفحات دوم، سوم و…. می روند. بنابراین بسیار ارزشمند است که سایت شما در صفحه اول و در لینک های اول تا سوم قرار بگیرد. میسر شدن این موضوع، علاوه بر ارائه محتوای مفید و جذاب برای مخاطب، به سئو بستگی دارد. در واقع سئو سایت نقش بسیار پررنگی در دیده شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو دارد و از این جهت، نباید آن را نادیده بگیرید.

 

تاثیر رفتار کاربران بر سئو سایت شما

در تعریف سئو گفتیم که موتورهای جستجو بر مبنای تجربه خود در مورد سوابق جستجوی کاربران، تشخیص می دهند که کدام سایت ها و بر چه اولویتی به کاربر نمایش داده شوند. اما این تجربه صرفا از جستجوی کاربر در موتور جستجو نیست. به طور مثال موتور جستجوی گوگل را در نظر می گیریم. شرکت گوگل علاوه بر موتور جستجوی گوگل، صاحب بخش های زیادی مانند سرویس جیمیل، Google Analytics و …. است. در این سرویس ها نیز کاربران زیادی فعالیت دارند و گوگل نوع فعالیت آنها را رصد می کند. الگوریتم های پیچیده ای که موتور جستجوی گوگل از آنها استفاده می کند، علاوه بر آنالیز محتوای شما برای نمایش به کاربر، رفتار کاربر پس از ورود به سایت شما را نیز زیر نظر خواهند گرفت. اگر کاربر بلافاصله پس از ورود به سایت شما، صفحه را ببندد، به موتور جستجوی گوگل اینطور فهمانده می شود که این سایت با موضوع مورد نظر کاربر ارتباطی ندارد. در نتیجه هر چقدر تعداد این کاربران زیادتر شود، سایت شما در نتایج جستجو در سطح پایین تری نمایش داده خواهد شد که این موضوع کاملا به ضرر سایت شما خواهد بود. برای جلوگیری از این اتفاق، طراحی زیبا و اصولی سایت در کنار رعایت کامل دستورالعمل های مربوط به سئو سایت ، سهم قابل توجهی در بهبود وضعیت سایت شما در موتورهای جستجو دارد.

 

سئو

سئو

سخن پایانی

حتما تاکنون اهمیت فوق العاده زیاد سئو سایت در رشد بازدید سایت خود را متوجه شده اید. پیاده سازی دستورالعمل های مربوط به سئو در یک سایت، به تجربه زیادی نیاز دارد. هرگونه اشتباه در اجرای هر یک از این دستورالعمل ها می تواند نتیجه ای عکس داشته باشد و باعث از بین رفتن سایت شما شود. در نتیجه بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. سایت یو آی نت افتخار دارد که خدمات سئو و طراحی سایت را با قیمتی مناسب و کیفیتی خوب برای شما عزیزان انجام دهد. کارشناسان یو آی نت، با تکیه بر دانش به روز و تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو، بهترین و مناسب ترین نوع سئو سایت را بر شما انجام خواهند داد شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در پایان امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.