طراحی رابط کاربری اپلیکیشن

فهرست مطالب

  • رابط کاربری یا UI چیست؟
  • اهمییت داشتن رابط کاربری یا ui جذاب
  • رابط کاربری یا ui منحصربه فرد شما چه ویژگی هایی دارد؟
  • چگونه یک رابط کاربری یا ui بد می تواند برنامه ریزی شما را دستخوش تغییر کند؟

رابط کاربری یا ui چیست؟

رابط کاربری یا ui در واقع مخفف user interface است. رابط کاربری یا ui به معنای نقطه ی تلاقی میان کاربر و سیستم است. رابط کاربری یعنی بیان عناصر بصری میان کاربران و همه ی برنامه هایی که با هم ارتباط دارند. طراحیui فضاهای بسیاری را شامل می شود. از ظاهر سایت ها گرفته تا اپلیکیشن ها، سیستم عامل ها و … را دربرمی گیرد. در واقع رابط کاربری یا ui شیوه ی کار کردن با این سیستم ها را با زبانی گویا و ساده تر به ما نشان می دهد. در ui یا رابط کاربری ما با زیبایی شناسی بصری روبرو هستیم. این هنر را در عناصر مختلف یک سیستم می توانیم شاهد باشیم. از ظاهر آیکون ها  گرفته تا فونت های آن ها و هزاران عناصری که دید مخاطب را به خود جلب می کند. 

ui/ux design

اهمیت داشتن رابط کاربری یا ui جذاب

 امروزه با گسترش کاربرد فضاهای مجازی در زندگی روزمره روبرو هستیم. همچنین رشد روزافزون استارت آپ ها نیاز به داشتن فضاهای کاربری متفاوت را برای جذب مخاطبین روز به روز بیشتر کرده است. رقابت میان این نوع مشاغل در فضاهای مجازی بسیار زیاد شده است. داشتن یک رابط کاربری زیبا و در عین حال راحت برای کاربران، امروزه دغدغه ای برای صاحبان مشاغل در فضاهای مجازی شده است. محبوبیت وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایلی در جهان امروز سبب شده است که بهبود رابط کاربری یا ui برای جذب مخاطبان هدف اولویت بالاتری را برای صاحبان این برنامه ها داشته باشد.

اهمییت داشتن یک رابط کاربری جذاب به معنای موفقیت نهایی یک وب سایت یا برنامه است. هر چه کاربران در رسیدن به اهداف خود در یک برنامه ، وب سایت یا فضاهای پرکاربرد با سهولت بیشتری روبرو باشند نشان دهنده ی داشتن رابط کاربری یا ui موفق آن است. زیرا اگر مخاطبان در رسیدن به اهداف خود در سیستم مورد نظرشان دچار سردرگمی شوند ممکن است به راحتی از آن دست بکشند و وارد برنامه ی دیگری بشوند. این خود نشان می دهد که طراح ui وظیفه ی بزرگی برعهده دارد. او با طراحی خود نقش به سزایی در جذب یا عدم جذب مخاطبین هدف را دارد.

این تجربه بارها برای ما اتفاق افتاده است که به دنبال محصول خاصی بوده ایم و با دیدن ظاهر یک سایتی که اولین بار با آن مواجه شده ایم ما را مجذوب خود کرده باشد. بسیاری از مخاطبان اولویت انتخاب سایت ها و اپلیکیشن های مورد نظرشان را بر داشتن ظاهری زیبا و در عین حال کارآمد و گویا برای پیش برد امور روزمره ی خود قرار می دهند. اهمییت داشتن رابط کاربری یا ui جذاب زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که سایتی ممکن است علیرغم داشتن مطالب و محتوای مفید نتواند به گونه ای جذاب آنرا ارائه بدهد. رابط کاربری یا ui جذاب می تواند برای سیستم های نوپا پوئن مثبتی تلقی گردد. همچنین برداشتن گامهای بلندتر در آینده را برای آنها تسهیل کند. 

به بیانی ساده تر می توان گفت که بزرگترین مزیت داشتن رابط کاربری یا ui جذاب این است که مخاطبین بالقوه ی یک سایت را به راحتی به مشتریانی فعال تبدیل می کند. یک رابط کاربری یا ui جذاب تنها به ظاهر زیبایی شناسی سایت یا سیستم های دیگرنمی پردازد. این درواقع فقط پوسته ی قابل رؤیت رابط کاربری است زیرا ui باید همه ی جوانب را برای کاربرد آسان تر، کارآمدتر و دردسترس تر بودن سیستم مدنظر بگیرد که این درواقع پوسته ی زیرین این هنر جذاب است.

یو آی نت

یک رابط کاربری یا ui جذاب نشان می دهد که مخاطبین هدف خود را همه جانبه مورد بررسی و تحقیق قرار داده است. زیرا کاربران با اولین ورود خود مثلا به یک سایت فروشگاهی مورد نظرشان به سهولت به خواسته ی خود دست میابند و بدون داشتن کوچک ترین تشویش یا نگرانی مراحل خرید کالای خود را انجام می دهند. این در حالی است که اگر پیمودن این مراحل وقت گیر باشد و یا به راحتی صورت نگیرد ممکن است مخاطبان از خرید خود پشیمان شوند و سایت های دیگری را جایگزین کنند. در این مرحله اهمیت داشتن یک رابط کاربری یا ui جذاب بیش از بیش نمایان می شود.

زمانی که به دنبال کالای خاصی در اینترنت هستید بدون آنکه سایت یا برنامه ی خاصی را مدنظر داشته باشید اولین موردی که نظر شما را به خود جلب می کند داشتن یک رابط کاربری زیبا و در عین حال ساده و جذاب است. احتمالا برای انتخاب نهایی خود چندین سایت را باهم مقایسه می کنید تا بهترین آنها را انتخاب کنید. مسلما یکی از خواسته های شما در این انتخاب داشتن رابط کاربری یا ui ای است که بتوانید به سهولت با آن ارتباط برقرار کنید.

شما ممکن است سایت های ایرانی زیادی را تا به حال دیده باشید. حال این سؤال را می پرسیم به نظر شما کدام یک از سایت های زیر از رابط کاربری یا ui جذاب تری برخوردار هستند؟

با نگاهی دقیق به این سایت ها می توانید به راحتی تمایز میانشان را تشخیص دهید. امروزه رابط کاربری یا ui جذاب به لزومی مهم برای وب سایت ها و اپلیکیشن ها تبدیل شده اند. ارتباط میان رابط کاربری و درصد فروش یا شناخته شدن این سایت ها و اپ ها بسیار نزدیک است. به معنای ساده تر می توان گفت رقابت میان این برنامه ها را طراحی جذاب رابط کاربری یا ui کنترل می کند. کسب و کارهای مختلف همیشه درصدد افزایش فروش یا بازدیدکننده گان خود هستند وبرای رسیدن به این اهداف در حال رقابت هستند. نقش یک رابط کاربری یا ui متفاوت در این رقابت ها بسیار حائز اهمیت است.

رابط کاربری سایت uinet

رابط کاربری یا ui منحصربه فرد شما چه ویژگی هایی دارد؟

یک رابط کاربری یا ui جذاب ممکن است از دیدگاه کاربران مختلف متفاوت باشد. این اختلاف سلیقه در بعضی موارد شاید به دلیل تفاوت درنوع کاربرد آنها داشته باشد. به این معنا که مسلما نوع رابط کاربری یا ui در یک سایت فروشگاهی با یک سایت شخصی یا شرکتی مانند هم نخواهد بود. همچنین تفاوت رابط کاربری در اپلیکیشن های مختلف نیز وجود دارد.

وقتی درباره ی یک رابط کاربری یا ui فکر می کنیم که چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا منحصر به فرد جلوه کند ممکن است سؤالات زیادی به ذهنمان خطور کند.اینکه برای ایجاد یک ارتباط عالی بین مخاطبین و سیستم باید چه طیف رنگی را انتخاب کنیم؟ چه رنگ هایی مناسب برای معرفی محصولات ما هستند؟ یا چه رنگ هایی شخصیت شغلی ما را نشان می دهد؟ این سؤالات نمونه ای از هزاران سؤالاتی است که یک طراح رابط کاربری یا ui باید آنها را از مخاطبین خود بداند. این امر به آسانی صورت نمی پذیرد و او باید تمام جوانب مخاطبین هدف خود را در نظر بگیرد.

اگر بخواهیم ویژگی های منحصر به فرد را برای رابط کاربری یا ui خود در نظر بگیریم باید به این نکته توجه داشته باشیم که نتیجه ی کار باید کاملا مورد پسند کاربران ما باشد. این ویژگی ها شاید شامل ساده ترین المان ها هم بشود. مثلا ازآیکونی مانند سطل آشغال گرفته تا آیکون های کاربردی تر دیگر. این رابط کاربری یا ui باید به گونه ای طراحی شود که هر شخصی با هر سطح از آگاهی بتواند به سهولت از هر دستگاه یا دیوازی استفاده کند. منحصر به فرد بودن رابط کاربری یا ui شما به این معنا نیست که ظاهری شلوغ و پر از عکس های محصولات داشته باشیم. اصل متفاوت بودن شما با رقیبان در ارتباط خوب برقرار کردن با مخاطبین است. اینکه بتوانید با جلوه ای خاص، رنگی متفاوت و ارائه ای متمایز از دیگران خود را معرفی کنید بسیار مهم است.

یو آی نت طراحی رابط کاربری

رابط کاربری یا ui منحصر به فرد باید بتواند محیطی را ایجاد کند تا کاربران به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. گاهی ممکن است فرآیند خرید محصولی در یک سایت فروشگاهی زمان بر باشد اما داشتن یک رابط کاربری ویژه که این مراحل را برای مخاطبین خود آسان کرده باشد لذت خرید را در مشتریان خود بیشتر می کند. همچنین آنان را به راحتی به مشتریانی ثابت برای سایت خود تبدیل می کند.

داشتن یک رابط کاربری یا ui خاص بهترین گزینه برای بازاریابی محصولات به شمار می آید. البته محصولات همیشه به معنای فروش یک کالا نیست ممکن است یک اپلیکیشن موبایلی را هم شامل شود. زیرا زمانی که رابط کاربری یک اپلیکیشن، ساده ولی در عین حال جذاب باشد به راحتی باعث جذب مخاطبان خود می شود. یک رابط کاربری یا ui منحصر به فرد باید تمام نیازهای مخاطبین هدف خود را در نظر بگیرد. کاربران باید اطمینان حاصل کنند که می توانند به خواسته های خود دست یابند. رابط کاربری این ارتباط میان کاربران و شما را با طراحی منحصر به فرد خود می تواند ایجاد کند.

شاید بارها برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در فرایند یک سفارش اینترنتی اشتباهی صورت بگیرد در اینجا رابط کاربری یا ui منحصر به فرد باید به گونه ای طراحی شده باشد که کاربر به راحتی بتواند اشتباه خود را اصلاح کند. اما گاهی هم پیش آمده است که یک اشتباه سبب می شود که ما مجبور شویم تمام مراحل را از ابتدا انجام دهیم. این مشکل گاهی ما را مجبور می کند که از خرید خود منصرف شویم.

مثلا زمانی که یک سایت شخصی نیاز داریم در واقع این صفحه ی معرفی ما به مخاطبین می شود. بنابراین بسیار مهم است که رابط کاربری یا ui صفحه ی ما چگونه طراحی شده باشد. سادگی در عین زیبایی بصری، سایت شما را به محیطی جذاب برای کاربران قرار می دهد.

یک رابط کاربری یا ui منحصر به فرد برنامه ریزی ویژه ای را پشت سر گذاشته است. برای شناخت اهداف مورد نیاز مخاطبان و سپس بررسی رقیبان دربازار کارمسیری منظم و تبین شده ای را پیموده است. زمانی یک رابط کاربری یا ui منحصر به فرد می شود که بتواند بعد تحقیق و بررسی های خود تعاملی بی نقص میان کاربران و سیستم کاربردی خود ایجاد کند. یعنی کاربران به راحتی بددون نیاز به راهنمایی از دیگران بتوانند با اولین استفاده ی خود از سیستم به هدف مورد نظر خود دست یابند.رابط کاربری یا ui جذاب باید تمام سلایق مخاطبین را در نظر بگیرد تا بتواند متمایز از رقیبان خود باشد.

طراحی اینترفیس سایت
طراحی صفحه اول و ۱۰ صفحه داخلی

چگونه رابط کاربری یا ui بد می تواند برنامه ریزی شما را دستخوش تغییر کند؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه چیزی سبب موفقیت یا عدم موفقیت شرکت های بزرگ جهان در مقایسه با رقیبان خود می شوند؟ چرا برندی سال ها می تواند در اذهان عموم مردم جهان بدرخشد اما رقیبانشان همچنان در حال پست رفت در بازار رقابت باشند؟ پاسخ این سؤالات تنها از طریق یک بررسی ساده در سایت ها و اپلیکیشن های این برندها نهفته است. به کارگیری رابط کاربری یا ui جذاب و کاربردی این برندها آنها را خاص و متمایز کرده است. عکس این جریان یعنی استفاده از رابط کاربری یا ui بد یا نامناسب هم می تواند صادق باشد.

طراحی رابط کاربری یا ui زمانی که مناسب محیط مورد استفاده نباشد به راحتی می توان حتی انجام ساده ترین کاربرد را مثلا در یک سایت بسیار پیچیده کند. واضح ترین مثال برای بیان این موضوع زمانی است که در یک سایت فروشگاهی محصولی را انتخاب می کنید اما گزینه ی انتخاب را که کلیک می کنید رابط کاربری تعبیه نکرده است که نشان دهد این مرحله را به درستی انجام داده اید. همین اختلال به نظر ساده سبب می شود که کاربران نسبت به فرآیند خرید خود شک کنند و سایت دیگری را برای خرید خود انتخاب کنند.

رابط کاربری یا ui اگر به درستی طراحی نشده باشد باعث سردرگمی کاربران خود می شود. گاهی رابط کاربری بدون توجه به انبوه مخاطبان خود با سطح آگاهی های مختلف محیطی را طراحی می کند که به دلیل پیچیدگی های بی مورد کاربران خود را از اهدافشان دور می کند. به کارگیری اصطلاحات سخت و قرار دادن مراحل طولانی برای رسیدن به هدف مورد نظر کاربران نشانه ی دیگری از رابط کاربری یا ui بد و ناهمگون است.

 

داشتن سادگی و زیبایی بصری یک سیستم برای نمایش و ایجاد تعامل با کاربران خود بر عهده ی رابط کاربری یا ui است. شاید مخاطبان در کاربردهای مکرر روزانه ی خود متوجه نقش بسزای رابط کاربری یا ui در تسهیل و پیشرفت امور خود نشوند. اما این صاحبان مشاغل یا محصولات هستند که ارزش داشتن رابط کاربری را در موفقیت یا عدم موفقت خود کاملا می دانند.

 

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.