صفر تا 100 تاریخچه شکل گیری لوگو و نشانه

تاریخچه لوگو

فهرست مطالب

لوگو در معنای لغوی خود یک سمبل یا نشانه است که به صورت گرافیکی در قالب یک علامت، نوشته، سمبل و یا استفاده از همگی آن ها به طور جذاب در کنار یکدیگر گفته می شود.

ساخت لوگو یکی از مهمترین قدم های شروع یک کسب و کار است که در واقع می تواند هویت شما را به مخاطبان نمایش بدهد. بنابراین فرقی نمی کند که شما یک کسب و کار یک نفره دارید یا مدیر یک شرکت بزرگ هستید، و یا سالهاست که در حال مدیریت یک سازمان بوده اید یا کارآفرین هستید و قصد شروع یک کار جدید را دارید. در هر صورت داشتن یک لوگو برای کسب و کار شما ضروری بوده و بهتر است هر چه سریعتر برای ساخت لوگوی جدید و یا تغییر لوگوی قدیمی شرکت خود اقدام نمایید.

لوگو چه اهمیتی دارد؟

گاهی اوقات مشتریان و مخاطبان کسب و کار شما جذب لوگو و سمبل شما خواهند شد، حتی ممکن است نام مجموعه شما را فراموش کنند اما در صورت طراحی جذاب لوگو، هرگز آن را فراموش نخواهند کرد. به عنوان مثال لوگوی شرکت اپل یا  لوگوی گوگل را تصور کنید، همیشه همگی ما آن را به خاطر خواهیم داشت. علت به یاد ماندنی بودن لوگوی این شرکت ها طراحی اصولی و منحصر به فرد آن ها بوده که همیشه در ذهن مخاطبان آن باقی خواهد ماند.

ویژگی های یک لوگوی منحصر به فرد

در اولین قدم برای طراحی یک لوگو باید به این توجه داشته باشید که لوگوی انتخابی شما با کسب و کارتان سازگاری داشته باشد، به عنوان مثال لوگوی شرکت اپل با نام آن کاملا سنخیت داشته و همواره در یاد همه افراد خواهد ماند.

قدم بعدی این است که به ماندگار بودن لوگو توجه داشته باشید و مطمئن باشید که هرگز از یاد مخاطبان شما نخواهد رفت، به عنوان مثال شرکت انیمیشن سازی Disnep یک لوگو ماندگار دارد که از کودکی در ذهن همه ما باقی مانده و همواره برای همه کودکان و بزرگسالان از جذابیت بالایی برخوردار می باشد.

یکی از اصلی ترین نکات در طراحی لگو آن است که لوگو شما قابل ثبت باشد تا منحصرا مختص به خودتان باشد تا در آینده دچار سودجویی نشود. همچنین باید در همه سایز ها و چاپ های مختلف ظاهر خود را حفظ کند و به هم نریزد تا جذابیت بصری بالای خود را حفظ نماید.

انواع طراحی لوگو

لوگو ها دارای انواع طراحی های مختلف می باشد که معمولا همه شرکت های معروف در دنیا از آن ها استفاده نموده اند. اولین نوع از لوگو، لوگوهایی هستند که در آن ها از تصویر استفاده شده است، به عنوان مثال لوگوی مرورگر Firefox حالت سمبل و آیکون می باشد که بر روی نمایشگر های موبایل یا دستکتاپ آن را مشاهده می کنیم.

نوع بعدی از لوگو، لوگوهایی هستند که نوشته دارند، مانند لوگوی گوگل یا سامسونگ نوشته بوده و در ذهن مخاطبان ماندگار شده اند.

و اما گاهی اوقات برخی از لوگو ها ترکیبی از نوشته و تصویر بوده است که تثبیت آن ها در ذهن مخاطبان با ماندگاری بیشتری مواجه شده است. به عنوان مثال لوگوی فروشگاه اینترنتی آمازون، لوگوی نایک، لوگوی کوکاکولا و لوگوی شرکت BMW برخی از معروف ترین لوگوهای ترکیبی در سراسر جهان هستند.

طراحی لوگو

طراحی لوگو می تواند با یک جرقه و ایده ی کوچک در ذهن خود کارآفرین و یا اطرافیان او صورت بگیرد و یا این که برای طراحی لوگو به یک طراح حرفه ای مراجعه نماید.

برای این که طراحی لوگوی شما به صورت اصولی انجام شود، بهتر است که مسیر درست آن را در پیش بگیرید و از ابزار های گرافیکی استفاده نمایید. معمولا طراحان لوگوی حرفه ای این کار را برای شما انجام می دهند و بهترین لوگو ها را با ابزار گرافیکی برای شما طراحی می کنند.

بنابراین بهتر است برای طراحی لوگو برای اولین بار و یا حتی ارتقا دادن لوگوی شرکت خود به یک طراح حرفه ای و متبحر مراجعه نمایید. طراح های حرفه ای لوگو با توجه به علم و تجربه ای که دارند می دانند استفاده از چه آیکون یا چه رنگی بیشتر در ذهن مخاطب می نشیند و در لحظه او را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاریخچه طراحی لوگو

تاریخچه پیدایش لوگو

طبق تحقیق باستان شناسان اولین بار لوگو در زمان یونان باستان و قلمرو پادشاهی یونانیان و سکه های آن ها استفاده می شد. در آن زمان از کلمه آرم استفاده می شد که ریشه یونانی دارد.

همچنین در زمان آشوری ها، مصریان، بابلی ها و چینی ها هم از واژگانی استفاده می شد که پیام های مختلفی را به مخاطبان انتقال می داد. یا این که بر روی حیوانات خود علامتی را می نوشتند که آن حیوان را از سایر حیوانات جدا کند. اگر بخواهیم به تاریخچه لوگو به طور دقیق تر اشاره کنیم می توان گفت که لوگو تا پیش از سال 1800 میلادی صرفا به عنوان یک نماد و سمبل اسفاده می شد.

در قرون 18 و اوایل قرن 19 میلادی لوگو ها تغییر شکل پیدا کردند و با طراحی های مختلفی رو به رو شدند و کم کم، لوگوی شرکت ها به نام های تجاری آن ها تبدیل شد.

از آن به بعد طراحی گرافیکی لوگو ها شروع شد و صنعت گرافیک نیز در این زمینه مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز لوگو ها در حالت های مدرن خود در حال طراحی هستند و صنعت طراحی لوگو در حال پیشرفت روز افزون است.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته های پایگاه دانش

دیگر نوشته ها

small_c_popup.png

اگر مایل به مشاوره رایگان در موضوع کاری سایت هستید فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.