آموزش ووکامرس

افیلیت مارکتینگ یک راه آسان و موثر در تبلیغات کسب و کار

مارکتینگ یک راه آسان و موثر در تبلیغات کسب و کار

راهی های زیادی برای تبلیغ کسب و کارهای نو ظهور و ایجاد درآمد از ترافیک ها وجود دارد که یکی از بهترین راه که میتواند شما را حتی در روز های تعطیل هم به سود برساند افیلیت مارکتینگ است. این نوع تبلیغ میتواند شما را در یک روز تعطیل هنگامی که درحال نوشیدنی خنک در گرمای تابستان هستید نیز به سود برساند. در این مقاله شما را با افیلیت مارکتینگ و راه های اجرایی آن آشنا میکنیم.  

افیلیت مارکتینگ چیست؟

مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته یک مدل تبلیغاتی است که به زبان ساده معرفی کسب و کار در میان محتوای یک سایت پربازدید صورت میگیرد. در این نوع تبلیغ کسب و کارها به ناشران شخص ثالث برای ایجاد ترافیک یا خرید محصولات و معرفی خدمات شرکت هزینه می پردازند. ناشران شخص ثالث شرکت های وابسته هستند و حق کمیسیون آنها را ترغیب می کند تا راه هایی برای تبلیغ دیگر کسب و کار ها بیابند.

نکته مهم

افیلیت مارکتینگ زمانی به هدف خود میرسد که از طریق تبلیغات خرید صورت بگیرد و شما به ازای هر خرید کمیسیون ( پورسانت) پرداخت میکنید. 

بهتر است بدانید که اگر شما افیلیت هستید کمیسیون را تنها زمانی دریافت خواهید کرد که کاربر از طریق وب‌سایت شما خرید انجام دهد و دوم اینکه در این میان، وب‌سایت شما یک سایت واسطه و معرف یا Affiliate به حساب می‌آید.

سه نوع اصلی از افیلیت مارکتینگ عبارتند از:

  1.  بازاریابی وابسته بدون پیوست،
  2.  بازاریابی وابسته
  3. درک بازاریابی وابسته

اینترنت برجستگی افیلیت مارکتینگ را افزایش داده است. آمازون (AMZN) با ایجاد یک برنامه بازاریابی وابسته، این عمل را توسعه داده است که به موجب آن وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌نویسان پیوندهایی به صفحه آمازون برای محصول بررسی شده یا مورد بحث قرار می‌دهند تا هنگام خرید، هزینه‌های تبلیغاتی را دریافت کنند. از این نظر، بازاریابی وابسته اساساً یک برنامه بازاریابی پرداخت به ازای عملکرد است که در آن عمل فروش در یک شبکه وسیع برون سپاری می شود.

افیلیت ها چه کسانی هستند؟

برجستگی های بازاریابی وابسته قبل از عملکرد اینترنت ایجاد میشود و در دنیای دیجیتال مارکتینگ، تجزیه و تحلیل و کوکی ها آن را به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل کرده است. شرکتی های معرف یا افیلیت ها یک برنامه بازاریابی وابسته را اجرا می‌کند می‌تواند لینک‌هایی را که سرنخ‌ها را به ارمغان می‌آورند ردیابی کند و از طریق تجزیه و تحلیل داخلی، ببیند چه تعداد به فروش تبدیل می‌شوند.

یک صاحب کسب و کار اینترنتی که می خواهد به پایگاه وسیع تری از کاربران و خریداران اینترنتی دسترسی پیدا کند، ممکن است یک شرکت معرف استخدام کند. یک شرکت معرف می تواند صاحب چندین وب سایت یا لیست های بازاریابی ایمیلی باشد. هر چه تعداد وب سایت ها یا لیست های ایمیل یک شرکت وابسته بیشتر باشد، شبکه آن گسترده تر می شود. سپس شرکت وابسته استخدام شده، محصولات ارائه شده در پلتفرم کسب و کار اینترنتی را به شبکه خود ارتباط داده و تبلیغ می کند. شرکت وابسته این کار را با اجرای تبلیغات بنری، تبلیغات متنی، ارسال لینک در وب سایت های خود یا ارسال ایمیل به مشتریان انجام می دهد. شرکت ها از تبلیغات در قالب مقالات، ویدئوها و تصاویر استفاده می کنند تا توجه مخاطب را به یک خدمات یا محصول جلب کنند.

بازدید کنندگانی که روی تبلیغات یا پیوندها کلیک می کنند به سایت کسب و کار اینترنتی هدایت می شوند. اگر آنها محصول یا خدمات را خریداری کنند، صاحب کسب و کار  الکترونیک به حساب افیلیت ها با کمیسیون توافق شده پرداخت کند که می تواند 5 تا 10 درصد قیمت فروش باشد.

اهداف افیلیت مارکتینگ

هدف این مدل افزایش فروش و ایجاد یک راه حل برد-برد هم برای صاحب کسب و کار و هم برای شرکت های معرف است. این سیستم منحصر به فرد و سودآور است و به طور فزاینده ای محبوبیت دارد.

اینترنت و فن آوری های بهبود یافته، پیاده سازی مدل را آسان تر می کند. شرکت‌ها نحوه ردیابی و پرداخت کمیسیون بر روی سرنخ‌های واجد شرایط را بهبود داده‌اند. توانایی بهتر برای ردیابی سرنخ ها و فروش به نحوه بهبود یا موقعیت بهتر محصولاتشان کمک می کند.

کسانی که علاقه مند به دنبال کردن بازاریابی وابسته هستند، از درک این موضوع و همچنین مزایا و معایب آن سود خواهند برد. شرکت‌هایی که به دنبال شرکت‌های معرف هستند، از بررسی صحیح و واجد شرایط بودن شرکای خود سود خواهند برد. به طور کلی، این روشی کم هزینه و موثر برای تبلیغات محصولات و خدمات، افزایش آگاهی از برند و گسترش پایگاه مصرف کننده است.

انواع بازاریابی وابسته

سه نوع اصلی از بازاریابی وابسته وجود دارد: بازاریابی وابسته بدون پیوند، بازاریابی وابسته مرتبط و بازاریابی وابسته.

انواع بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته بدون پیوست: در این نوع تبلیغات شرکت معرف هیچ موضوع مشترکی با محصول یا خدماتی که تبلیغ می کند ندارد. آنها در آن موضوع هیچ مهارت و تخصصی ندارند و به عنوان مرجع در مورد آن کسب و کار صحبت نمی کنند یا ادعایی در مورد آن ندارند. این شکل افیلیت مارکتینگ است که به صورت بی ربط با موضع انجام میشود. عدم وابستگی به مشتری و محصول بالقوه، شرکت معرف را از انجام توضیحات اضافی مبرا می کند.

بازاریابی وابسته مرتبط: همانطور که از نام آن پیداست، بازاریابی وابسته مرتبط شامل تبلیغ محصولات یا خدمات توسط یک شرکت معرف با مرتبط با موضوع کسب و کار است. به طور کلی، ارتباط بین معرف و محصول یا خدمات است. شرکت های معرف از نفوذ و تخصص کافی برای ایجاد ترافیک برخورداراند و راه مطمئن تر و قابل اعتمادتری برای انتخاب افیلیت مارکتینگ هستند. با این حال، شرکت معرف هیچ ادعایی در مورد استفاده از محصول یا خدمات ندارد.

بازاریابی وابسته: این نوع بازاریابی ارتباط عمیق تری بین شرکت معرف و محصول یا خدماتی که آن ها را تبلیغ می کنند ایجاد میکند. این محصول قبلا توسط آن ها مورد استفاده قرار گرفته یا در حال حاضر استفاده می‌کنند و مطمئن هستند که تجربیات مثبت خود را می‌توان با دیگران به اشتراک گذاشت. تجارب آنها تبلیغات هستند و به عنوان منابع اطلاعاتی قابل اعتماد عمل می کنند. 

مزایا و معایب افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ می تواند مزایای زیادی را برای شرکت تبلیغاتی و افیلیت مارکتینگ به همراه داشته باشد. این شرکت ها از تبلیغات کم‌هزینه و تلاش‌های بازاریابی خلاقانه شرکت‌های معرف به آن سود می‌برد و با کسب درآمد و افزایش مخاطب، شرکت‌های معرف سود می‌برند. احتمال بازگشت سرمایه برای افیلیت مارکتینگ بسیار زیاد است زیرا این کسب و کار ها فقط در صورت ترافیک های تبدیل شده به فروش هزینه ای پرداخت می کند. هزینه تبلیغات به طورکلی به عهده شرکت معرف می باشد.

شرکت تبلیغاتی شرایط یک برنامه افیلیت مارکتینگ را تعیین می کند. در ابتدا، شرکت ها تا حد زیادی هزینه هر کلیک (ترافیک) یا هزینه هر نمایش را در تبلیغات بنری پرداخت می کردند. با پیشرفت تکنولوژی و به دنبال تکامل آن، تمرکز بر روی کمیسیون های فروش های واقعی یا سرنخ های ایجاد شده  معطوف شد. در اوایل برنامه‌های بازاریابی وابسته در برابر کلاهبرداری آسیب‌پذیر بودند، زیرا کلیک‌ها و برداشت ها می‌توانستند توسط نرم‌افزار باشند، 

در حال حاضر، اکثر برنامه های وابسته شرایط و ضوابط سختگیرانه ای در مورد نحوه تولید سرنخ دارند. همچنین روش‌های ممنوعیت خاصی وجود دارد، مثل نصب نرم‌افزارهای تبلیغاتی مزاحم یا جاسوس‌افزارها که در خواست های مربوط به جستجوی یک محصول را به صفحه شرکت معرف هدایت می‌کند. بعضی از برنامه‌های افیلیت مارکتینگ تا آنجایی پیش می‌روند که نشان می‌دهد چه طور یک محصول یا خدمات باید در محتوا مورد توجه قرار بگیرد، قبل از اینکه پیوند وابسته اعتبارسنجی شود.

بنابراین استفاده از یک برنامه افیلیت مارکتینگ موثر نیاز به برنامه ریزی قبلی  دارد. شرایط و ضوابط باید به وضوح بیان شود، به خصوص اگر در قرارداد هزینه به جای فروش برای ترافیک پرداخت شود. احتمال تقلب در بازاریابی وابسته امکان پذیر است.

شرکت های معرف کلاهبردار می توانند فرم های ثبت نام آنلاین را با اطلاعات جعلی یا دزدیده شده پر کنند، و می توانند AdWords را با عبارات جستجویی خریداری کنند که شرکت قبلاً در رتبه بالایی قرار دارد و غیره. حتی اگر شرایط و ضوابط روشن باشد، یک برنامه بافیلیت مارکتینگ موفق مستلزم آن است که شخصی بر شرکت های وابسته نظارت کند و قوانین را اجرا کند.

در صورتی که یک شرکت می تواند افراد با انگیزه و خلاقی را پیدا کند تا به فروش محصولات یا خدمات قدیمی تاثیرگذار بردارد.

مزایای استفاده از افیلیت مارکتینگ

  • دسترسی به بازار گسترده تر
  • حسابداری بهتر سرنخ های واجد شرایط
  • تبلیغات کم هزینه

معایب بازاریابی وابسته

  • مشمول کلاهبرداری
  • کنترل خلاقانه کمتر
  • در برابر سرقت آسیب پذیر است
  • نمونه هایی از بازاریابی وابسته

معرفی بزرگترین بازاریابی وابسته 

معرفی بزرگترین بازاریابی وابسته 

برنامه افیلیت مارکتینگ آمازون، Amazon Associates، یکی از بزرگترین برنامه های بازاریابی وابسته در جهان میباشد.

  سازندگان، ناشران و وبلاگ نویسان زیادی در این سایت ثبت نام می کنند تا محصولات و خدمات سایت آمازون را در وب سایت یا برنامه های خود به اشتراک بگذارند و در ازای فروش هایی که سایتشان ایجاد می کند، کمیسیون دریافت می کنند.

آمازون قوانین سر سختی را برای تمام سایت ها و برنامه هایی که تبلیغات آن را خود را میزبانی می کنند تعیین می کند. به طور مثال، سایت ها از محتوایات کپی از سایت های دیگر در دسترس عموم نباید استفاده کنند. وب سایت ها باید با محتوای جدید و هماهنگ با استانداردهای آمازون فعالیت کنند. به عنوان مثال، نباید حاوی محتوای توهین‌آمیز باشد، خشونت یا اعمال غیرقانونی را تبلیغ کند، یا حاوی محتوایی باشد که برای دیگران ضرر داشته باشد.

تایید این سایت ها مشروط به بررسی کامل توسط سایت آمازون و کسب سهمیه فروش واجد شرایط (سه تا در 180 روز پس از درخواست) میباشد. در صورتی که درخواستی رد شود، واجد شرایط بررسی مجدد نمیشود. پس از تایید، کمیسیون به عنوان بازدیدکنندگان سایت به خرید محصولات یا خدمات از آمازون تعلق می گیرد.

Amazon Associates می توانند تا 20٪ کمیسیون برای فروش واجد شرایط را دریافت کند. نرخ ها به صورت ثابت و بر اساس دسته بندی محصولات و برنامه است. به عنوان یک جایزه، آمازون کمیسیون های ویژه ای را برای رویدادهای خاص پرداخت میکند.

بازاریابان وابسته چگونه حقوق می گیرند؟

بازاریابان معرف برای ارجاع مشتریان به شرکت هایی که در آنجا خرید انجام میدهند، کمیسیون دریافت می کنند. این پورسانت ها بستگی دارد که  محصول و سطح حجم ارجاع مآن چگونه باشد که از کمتر از 1٪ تا 20٪ یا بیشتر متغیر است. در کمپین های آنلاین، از یک لینک سفارشی یا کد ارجاع  پیگیری فروش مورد استفاده قرار میگیرد. 

افیلیت ها به طور کلی زمانی به سودشان دست پیدا میکنند که کاربر تعاملی با فروشنده یا وب سایت تبلیغ شونده پیدا کند. که این تعامل میتواند یک کلیک ساده ، تبث اطلاعات یا خرید باشد.

به طور کلی کسب درآمد از افیلیت مارکتینگ باز یکی روش های زیر صورت میگیرد:

پرداخت به ازای کلیک (PPC):  این مدل از پرداخت، به ازای هر کلیک میباشد و در آن ایجاد سرنخ و میزان فروش مطرح نیست. که به دلیل ریسک بالا در تبلیغ مورد استفاده قرار نمیگیرد.
پرداخت به ازای سرنخ (PPL):  سرنخ به طور کلی به افراد تلقی میشود که با کسب و کار آشنایی دارد و کسب و کار شما اطلاعاتی از یان کاربر دارد و میتواند او را به یک مشتری تبدیل کند. ایجاد سرنخ برای کسب و کار یکی از مزیت های افیلیت مارکتینگ است که به کسب و کار در باره مخاطبان خود اطاعات زیادی میدهد که در جهت رشد کسب و کار خود استفاده کند.
پرداخت به ازای خرید (PPS): همانطور که از اسم آن پیداست افیلیت ها در ازای هر خرید های کاربران از کسب و کار کمیسیون دریافت میکنند.که این مدل از پرداخت در افیلیت مارکتینگ رایج‌ترین نوعِ است زیرا تقریباً همه ریسک را افیلیت متقبل می‌شود.

به عنوان یک بازاریاب وابسته چقدر می توانید درآمد کسب کنید؟

درآمد برای افیلیت مارکتینگ ها متفاوت است بعضی از آنها چند صدر و برخی خیلی بیشتر درآمد کسب میکنند. این بستگی محصول عرضه شده در بازار و  نفوذ بازاریاب، میزان دسترسی شرکت معرف و چه زمان تعیین شده برای بازاریابی محصولات سرمایه گذاری شده است. معمولا، کاشخاصی که زمان بیشتری را صرف بازاریابی محصولات یک شرکت می کنند، درآمد بیشتری نیز کسب می کنند.

آیا اشخاص مبتدی می توانند افیلیت مارکتینگ انجام دهند؟

موفقیت ادر بازاریابی وابسته به زمان، مهارت و تجربه نیاز دارد. با این حال، ممکن است برای کسانی که تازه شروع میکنند کارهای دیگر باشد و برای آن ها مناسب باشد، زیرا شما مجبور نیستید در ابتدا روی یک کالاهای فیزیکی یا کار خاصی سرمایه‌گذاری کنند.

 بدون سرمایه هم بازاریابی وابسته را میتوان شروع کرد؟

بله، پلتفرم رایگان و شبکه های وابسته با پول کم یا بدون پول در وجود دارد که در عوض، شما باید از را هایی مانند وبلاگ نویسی، ارسال در رسانه های اجتماعی و غیره، دنبال کنندگان آنلاین زیادی جذب کنید.

چگونه می توانم به یک بازاریاب وابسته تبدیل شوم؟

برای تبدیل شدن به یک افیلیت مارکتینگ، در ابتدا  پلتفرمی برای تبلیغ محصولات و/یا خدمات  می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. وبلاگ ها کانالی موثر برای تبلیغات هستند زیرا به وبلاگ نویس اجازه می دهد تا به عنوان یک متخصص نظرات خود را بیان کند.

پس از شناسایی یک پلتفرم، یک دسته بندی محصول  خاصی را پیدا کنید که مورد علاقه شماست و با آن راحت ارتباط برقرار میکنید. یک کار متمرکز بهتر می تواند به شما در جذب یک مخاطبان مرتبط با شما کمک کند. در مورد برنامه‌های افیلیت تحقیق کنید و یک یا چند مورد را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید و کمیسیون های بالا را ازریابی کنید. در آخر، محتوای  و جالب را در اطراف پیشنهادات ایجاد کنید و برای افزایش ترافیک سایت خود تلاش کنید.

پرمون وب امیدوار است توانسته باشد اطلاعات مفیدی را از افیلیت مارکتینگ ارائه کرده باشد. تیم متخصص پرمون وب با سال ها تجربه و تخصص آماده ی اجرای ایده های جدید کسب و کار شما در طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی میباشد.

author-avatar

درباره محمد علی ذاکری

سال‌ها در زمینه دیزاین، کمپین های تبلیغاتی، دیجیتال مارکتینگ فعالیت کرده ام. اینجا برای شما از راه اندازی کسب و کار اینترنتی، طراحی سایت و فناوری صحبت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *